Sayaç
free counters

Kuzey Kıbrıs

Eroğlu ve Hristofyas 24. Kez Bir Araya Geldi

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas, Kıbrıs sorununa kapsamlı çözüm bulmayı amaçlayan müzakereler çerçevesinde bugün 24. kez bir araya geldi. BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Lisa Buttenheim’ın Lefkoşa ara bölgedeki ikametgahında yapılan görüşmenin gündeminde ”Yönetim ve Güç Paylaşımı” bulunuyor.

Görüşmeye, BM Özel Temsilcisi Buttenheim de katılıyor. Read the rest of this entry »

“KKTC Halkının Türkiye’ye Bakışı Olumlu”

KKTC Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün, Kıbrıs Türk halkının kendi hükümetlerini eleştirebileceğini, KKTC’de demokratik bir ortam olduğunu belirterek, eleştirilerin anavatan Türkiye’ye yönelik olmasından her zaman üzüntü duyacaklarını söyledi. Özgürgün, Diplomasi Muhabirleri Derneği (DMD) üyeleri ile Ankara Rixos Otel’de bir araya gelerek soruları yanıtladı. Özgürgün, 2011 yılının Türkiye’de turizm alanında KKTC yılı ilan edildiğini anımsatarak, yarın düzenlenecek bir etkinlik için Ankara’da olduğunu belirtti. Read the rest of this entry »

Eroğlu-Hristofyas Görüşmesi Pazartesi Gününe Ertelendi

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas arasında, Kıbrıs müzakereleri kapsamında bugün öğleden sonra yapılacağı duyurulan liderler görüşmesi, 28 Şubat Pazartesi gününe ertelendi.

Taraflarca önceden kararlaştırılan program çerçevesinde saat 16.00’da yapılması planlanan görüşmenin ertelenmesine ilişkin gerekçe açıklanmadı. Read the rest of this entry »

KKTC Başbakanı Küçük: Hristofyas Çizmeyi Aştı

KKTC Başbakanı İrsen Küçük

KKTC Başbakanı İrsen Küçük, ”Türkiye evine dönmeli” açıklaması yapan Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas’ın ”bir kez daha çizmeyi aştığını” belirterek, ”İçişlerimize karışmamasını tavsiye ederim” dedi.

Başbakan Küçük, Bakanlar Kurulu toplantısına girerken yaptığı açıklamada, Rum lider Hristofyas’ın, Türkiye’ye yönelik sözlerini eleştirdi. Read the rest of this entry »

”Anavatan-Yavruvatan İlişkilerinin Bozulmaması Asli Görevim”

Eroglu

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Türkiye ile KKTC’nin arasının açılmasının Kıbrıs Türklerinin işine gelmeyeceğini vurgulayarak, 2 Martta yapılacak mitingde, Türkiye karşıtı slogan ve pankartların yer almamasını temenni ettiğini söyledi.

KKTC Cumhurbaşkanı Eroğlu bugün, KKTC Din Görevlileri Sendikası (Din-Gör-Sen) Başkanı Mehmet Dere başkanlığındaki yönetim kurulu heyetini kabul etti. Read the rest of this entry »

Eroğlu’nun Özel Temsilcisi Özersay New York’a Gitti

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun Özel Temsilcisi Kudret Özersay, BM Genel Sekreteri Ban Ki-öoon’un Kıbrıs konusunda BM Güvenlik Konseyi’ne sunacağı rapor öncesinde temaslarda bulunmak amacıyla New York’a gitti. Read the rest of this entry »

Druças: Türk Tarafı Yapıcı Yanıt Vermiyor

Yunanistan Dışişleri Bakanı Dimitri Druças, ”Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas’ın Kıbrıs müzakerelerinde son derece yapıcı önerilerde bulunduğunu, Kıbrıs Türk toplumu ve liderliğinin ise bu önerilere aynı şekilde yapıcı ve ilerici bir şekilde yanıt vermediğini” ileri sürdü. Yunanistan Dışişleri Bakanı Dimitri Druças, New York’ta BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ile görüşmesinin ardından BM’de Yunan ve Türk gazetecilere açıklamalarda bulundu ve soruları yanıtladı. Read the rest of this entry »

”KKTC ile Türkiye’nin Arasının Açılması Mümkün Değil”

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı İrsen Küçük, 28 Ocak günü Lefkoşa’da yapılan gösterilere ilişkin ”Üzücü olaylar var. Size o konuda hak veriyorum çünkü Türkiye’nin hak etmediği bazı yakıştırmalar yapılmıştır. Kıbrıs Türkü’nün büyük bir ekseriyeti anavatanına bağlıdır” dedi.

Küçük, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek ile bir araya geldi. Çiçek’in makamında gerçekleşen görüşmede Küçük, son zamanlarda KKTC’de kendilerinin de tasvip etmediği bazı gelişmeler yaşanığını ifade etti. Read the rest of this entry »

Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Sinirlioğlu KKTC’de

Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu, temaslarda bulunmak üzere bu gece Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne (KKTC) geldi.

Sinirlioğlu’nu Ercan Havaalanı’nda Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Kaya Türkmen, KKTC Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Aytuğ Plümer ile diğer ilgililer karşıladı.

Adaya gelişinde açıklama yapmayan Sinirlioğlu, bugün saat 12.00’de KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu tarafından kabul edilecek. Read the rest of this entry »

Kıbrıs ulusal davamızdır

Anavatan Türkiye’nin Lefkoşa eski Büyükelçisi İnal Batu son gelişmeleri değerlendirirken gazetemize önemli açıklamalarda bulundu;

Annan Planı benzeri bir planın varlığından haberim yok. Ancak böyle bir plan olsa dahi , Türk hükümetinin bunu uygulayabileceğini sanmıyorum. Zira, Kıbrıs Türkiye’nin ulusal davasıdır, devlet politikasıdır. Bu politikanın aksine hareket etmeye de kimsenin gücü yetmez. Read the rest of this entry »

“KKTC’ye 600 Milyon Dolar Katkı Veriliyor”

Hükümet Sözcüsü, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, KKTC’ye Türkiye’nin en büyük destek programının AK Parti iktidarında gerçekleştiğini belirterek, “Bizden evvel genellikle KKTC’ye yapılan katkı azami 200 milyon dolar civarındadır. Halbuki şimdi ortalama 600 milyon dolar civarında Türkiye yıllık katkı vermektedir” dedi.

Çiçek, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin “2 Martta KKTC’de yine bir miting yapılacağı belirtiliyor. Bu konu Bakanlar Kurulunda gündeme geldi mi?” sorusu üzerine konunun toplantıda gündeme gelmediğini belirtti. Read the rest of this entry »

Dışişleri: Herhangi Bir Ülkenin İçişlerine Karışmıyoruz

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Selçuk Ünal, Türkiye’nin KKTC’ye yapmakta olduğu yardımların daha önce açıklandığı gibi sürmekte olduğunu ve süreceğini söyledi.
Bakanlığın basın bilgilendirme toplantısında Ünal, soru üzerine, Türkiye ile KKTC arasındaki son dönem ilişkilerin Kıbrıs’ta sürmekte olan müzakere sürecine etkisini değerlendirdi.

“KKTC’deki son gelişmelerin müzakere süreci üzerinde etkisi olacağını düşünmüyorum” diyen Ünal, son olarak BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun eşliğinde bir toplantı olduğunu ve Genel Sekreterin bu görüşmenin olumlu geçtiği yönünde açıklama yaptığını hatırlattı. Read the rest of this entry »