Sayaç
free counters

Türkmenistan

Kazakistan Devlet Başkanı Nazarbayev, Türkmenistan’da

kazakistan-devlet-baskani-nazarbayev-turkmenistan-6740697_x_7719_400Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev, resmi ziyarette bulunmak üzere Türkmenistan’a geldi. Nazarbayev, Orta Asya’yı Basra Körfezi’ne bağlayan demiryolu hattının açılışı törenine katılacak. Bu sabah Aşkabat’a gelen Nazarbayev, Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov tarafından Oğuzhan Köşkü’nde resmi tören ile karşılandı. Read the rest of this entry »

Irak, Türkmenistan’a Büyükelçi Atadı

auto-irak-turkmenistan-a-buyukelci-atadi-6588711_400Irak, Türkmenistan’a büyükelçi atadı. Irak’ın Aşkabat’a atadığı yeni büyükelçi Rageh Saber Abbood Al-Musawi, Türkmenistan Meclis Başkanı Akca Nurberdiyeva tarafından kabul edildi. Büyükelçi Al-Musawi, Meclis Başkanı Nurberdiyeva’ya güven mektubunu sundu. Türkmenistan Meclisi’nde yapılan görüşmede, iki ülke arasındaki ilişkiler değerlendirildi. Astana’da ikamet eden Al-Musawi, aynı zaman’da Irak’ın Kazakistan büyükelçisi görevini de yürütecek. Read the rest of this entry »

Türkmenistan’dan Türkiye’ye Kadar Örnek Otoban Teklifi

turkmenistan-dan-turkiye-ye-kadar-ornek-otoba-6451397_400Türkmenistan, Orta Asya bölgesinin uluslararası ulaşım sistemine entegrasyonu, taşımacılık için lojistik merkezlerin kurulması gibi pek çok konunun değerlendirildiği uluslararası ulaştırma konferansına ev sahipliği yaptı.
30 ülkeden ve 16 uluslararası örgütten üst düzey katılımın gerçekleştiği konferansa ev sahipliği yapan Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, Orta Asya ülkeleri için Türkiye’ye kadar uzanacak örnek otoban inşa edilmesini teklif etti. Read the rest of this entry »

Berdimuhamedov, Uluslararası Demiryol Hattını İnceledi

Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, Kazakistan-Türkmenistan-İran demiryolu hattında incelemelerde bulundu. Orta Asya’yı Basra Körfezi’ne taşıyacak sözkonusu demiryolu hattının toplam uzunluğu 928 kilometre. Hatın 700 kilometresi Türkmenistan topraklarından geçiyor. Kazakistan ile İran kendi sınırlarındaki inşaat çalışmalarını sonlandırdı. Read the rest of this entry »

Asya ve Pasifik Televizyonları İşbirliği İçin Türkmenistan’da

asya-ve-pasifik-televizyonlari-isbirligi-icin-5974578_oİletişim dünyasını yakından ilgilendiren Asya-Pasifik Yayın Birliği Spor Komisyonu’nun 54. Uluslararası Konferansı, ilk defa Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta yapılıyor. 2017 yılında Asya Oyunları’na ev sahipliği yapacak olan Türkmenistan, bu önemli organizasyonun dünyaya duyurulmasında Asya ve Pasifik ülke televizyonları ile işbirliği yapacak.
Bugün başlayan ve 3 Mayıs’a kadar devam edecek konferansa; Çin, Avustralya, Yeni Zelanda, Moğolistan, Vietnam, Kazakistan, Sri Lanka, Hindistan gibi çok sayıda Asya ve Pasifik ülkelerinden temsilciler katılıyor. Read the rest of this entry »

Cumhurbaşkanı Gül Türkmenistan’dan ayrıldı

152239_gül_1Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, THY’ye ait özel uçak ile Ankara’ya gitti.

Gül’ü Aşkabat Uluslararası Havaalanından Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Raşit Meredov ve Türkiye’nin Aşkabat Büyükelçisi Şevki Mütevellioğlu uğurladı.Gül ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker de Ankara’ya döndü. Read the rest of this entry »

Türkiye Genelkurmay Başkanı Özel, Türkmenistan’da

thumb300_20140423015714297Türkmenistan Savunma Bakanlığı’nın davetlisi olarak Türkmenistan’da temaslarda bulunan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Aşkabat’ta 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı törenine katıldı. Törene katılan çocuklar Genelkurmay Başkanı ile selfie çektirme yarışına girdi.

Genelkurmay Başkanı Necdet Özel, Türkiye’nin Aşkabat Büyükelçiliği tarafından başkent Aşkabat’ta düzenlenen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı törenine katıldı. Read the rest of this entry »

Ermenistan Cumhurbaşkanı Türkmenistan’da

sarkisyan-turkm-300x199Ermenistan cumhurbaşkanı Serj Sargisyan Türkmenistan’ı ziyaret etti. Türkmenistan Cumhurbaşkanı Kurbanguli Berdimuhammedov’un resmi davetlisi olarak bulunduğu Aşkabat’ta iki ülke arasında 60’dan fazla anlaşma imzalandı. Ermeni Uluslararası Radyosu’nun haberine göre, İki ülke cumhurbaşkanları ülkeleri arasında yüksek düzeyde politik diyaloğun sürekli derinleşmesi, ticari-ekonomik, bilim-teknolojik, kültürel-insani ve diğer alanlarda ikili işbirliğinin derinleşmesinin gereğini ve bu kapsamda hukuk-akit alanının yetkinleşmesi ve genişlemesinin gereğini işaret ettiler. Read the rest of this entry »

AŞKABAT’TA 14 EYLÜL’DE BDT ÜYE ÜLKELERİN EKONOMİK KONSEYİ DÜZENLENECEK

İnterfax-Kazakistan haberi, 55. kez düzenlenecek Bağımsız Devletler Topluluğu’na (BDT) üye ülkelerin Ekonomik Konseyi, Aşkabat’ta 14.Eylül.2012 tarihinde yapılacağını bildirdi. Read the rest of this entry »

Обсуждена программа рабочего визита президента Туркменистана в Турцию

Туркменистан, Ашхабад, 6 августа /корр. Trend Г.Гасанов/
На правительственном совещании в Ашхабаде состоялось обсуждение программы рабочего визита президента Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедова в Турецкую Республику, намеченного на 9-10 августа, сообщает в понедельник туркменское правительство. Read the rest of this entry »

Berdimuhamedov ağustosta Türkiye’yi ziyaret edecek

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, “Müteahhitlik sektöründe bu sene Türkmenistan’da 4,5 milyar doları yakalayacağız” dedi. Türkmenistan’daki temasları kapsamında basın mensuplarına açıklamada bulunan Bakan Çağlayan, ziyaretinin son derece verimli geçtiğini söyledi.Bugüne kadar Türkmenistan ile sadece müteahhitlik sektörüyle ilgili işlerin hacminin 27,5 milyar dolar seviyesine geldiğini bildiren Çağlayan şöyle konuştu: Read the rest of this entry »

TBMM Başkanı Çiçek, Türkmenistan’da

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, resmi temaslarda bulunmak özel uçak “TC-DAP” ile Türkmenistan’a gitti. Meclis Başkanı Çiçek’i Uluslararası Aşkabat Havaalanı’nda Türkmenistan Meclisi Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Batır Berdiyev, Türkiye’nin Aşkabat Büyükelçisi Şevki Mütevellioğlu ve diğer elçilik mensupları karşıladı. TBMM Başkanı Çiçek, havaalanın VİP salonunda kısa bir süre dinlendi. Read the rest of this entry »