Sayaç
free counters

Archive for Nisan 2011

Dünya Herkes için Eşittir!

Kırgızistan Cumhuriyeti Narın Bölgesi Sakatlar Derneği’nin yapmış olduğu müracat üzerine yapabileceğiniz her türlü yardımlarınızı Derneğimiz sekreteryasına bildirmenizi talep ediyoruz. Bilgilerinize sunulur. Read the rest of this entry »

MERCAN DEDE DEV ADIMLARLA SEVGİ VE BARIŞA

Istanbul – TurkelPress (yilmazparlar@yahoo.com) Dünyayı içinde taşıyan, önceleri renkli düşünce duygularını notalara sonra, ebrulara aktaran, anı yakalamaya adamış foto ustası olarak fotoğraflara, şimdide fırçasından tuvaline aktardığı muhteşem yapıtları ile sanatcı sevgi ve barışa davet ediyor.

EKAV/Eğitim Kültür Araştırma Vakfı, Arkın Ilıcalı (Mercan Dede)’nin, “Army of Lovers– Aşıklar Ordusu” isimli sergisini, Hotel Ritz Ekavart Gallery’de dinamik açılımla çok güzide sanat dünyasının sanatseverleri ile birlikte ünlü elit bir katılımın sıcak atmosferinde, zarif kutlamayla, 27 Nisan–26 Haziran 2011 tarihleri arasında ziyarete kapılarını açtı. Read the rest of this entry »

Muhteşem Süleyman doğduğu kentte anıldı

Trabzon’da dünyaya gelen ve çocukluk yıllarını bu şehirde geçiren Kanuni Sultan Süleyman, doğumunun 516. yıldönümünde çeşitli etkinliklerle anıldı.
Muhteşem Kanuni Sultan Süleyman Vakfı’nca düzenlenen etkinlikler kapsamında, Uzun Sokak’tan Ortahisar Mahallesi’ndeki Kanuni Evi önünde kadar ‘Kanuni Yürüyüşü’ yapıldı. Trabzon Belediyesi Mehter Takımı öncülüğündeki yürüyüşe Trabzon Valisi Recep Kızılcık, Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Emniyet Müdürü Feridun Boz, Muhteşem Kanuni Sultan Süleyman Vakfı Başkanı Prof. Dr. Ali Baki ile temsili Kanuni Sultan Süleyman, diğer yetkililer ve öğrenciler katıldı. Yürüyüş boyunca temsili Kanuni ve Mehter Takımı vatandaşların yoğun ilgisini çekti. Read the rest of this entry »

Türk Gençliği ve Milli Meseleler – TDAV Gençlik Kolları

Saygıdeğer Dostumuz,

Vakıf olarak, geleneksel Süleymaniye Kürsüsü Konuşmalarımız vasıtasıyla, Türk Dünyasının meselelerini, kültürel değerlerimizi, Türklük bilimini sizlerin gündemine taşımaya, sizlerle paylaşmaya ve tartışmaya, devam ediyoruz. Read the rest of this entry »

ASTANA’DA DÜZENLENEN TÜRKPA GENEL KURUL OTURUMU’NDA ASTANA BİLDİRİSİ KABUL EDİLDİ

Astana’daki Barış ve Uyum Sarayında, Türk dili konuşan ülkelerinin Parlamenterler Meclisi (TürkPA) 2. Genel Kurul Oturumu’nda Astana Bildirisi kabul edildi. TürkPA 2.
Genel Kurul Oturumu’nda, Kazakistan’ın, Türk dili konuşan devletleri için yaptığı yararları, başarılı AGİT başkanlığı ve bulunduğumuz yılının nisan ayında, Azerbaycan’da yapılan Dünya Kültürler arası Diyalog Formu’nun başarılı bir şekilde düzenlenmesi belirtildi. Parlamenter Asamblesi, Kırgızistan Cumhuriyeti’ndeki durumu sabitlemeişlemlerini desteklemektedir. Read the rest of this entry »

MEHMET ALİ ŞAHİN: “KAZAKİSTAN, DÜNYADA BÜYÜK OTORİTEYE SAHİPTİR VE TÜRK DİLİ KONUŞAN ÜLKELER ARASINDA LİDERLERDEN BİRİDİR”

Türkiye Büyük Millet Meclis Başkanı Mehmet Ali Şahin, Kazakistan Meclis Parlamento Başkanı Ural Muhamedjanov ile görüşmesi sırasında, Kazakistan’ın, Türkiye için Asya’daki enönemli stratejik ve ticaret ortağı olduğunu söyledi.
Mehmet Ali Şahin, “TürkPA’nın kuruluş inisiyatifi Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev tarafından geldi ve biz, Nazarbayev’in cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki başarısından çok memnunuz. Kazakistan’ın bağımsızlığını kazanmasından itibaren çok zaman geçmedi, bu sene ülkeniz bağımsızlığının 20. yıldönümünü kutlamaktadır. Ancak, bu kadar kısa bir süre içerisinde, ülkenin gelişmesinde çok önemli sonuçlar elde edildi” diye belirtti. Read the rest of this entry »

Musfafa Aliş Hacı başmüftülük binasında görevine başladı

Musfafa Aliş Hacı

Trakya – TurkelPress 

– Mustafa Aliş Hacı, 27 Kasım 2010 tarihinde Yüksek Dini Şura Başkanı ilan edilen Nedim Gencev destekçisi bir grubun şikayeti üzerine jandarma destekli polis tarafından zor kullanılarak çıkartılarak mühürlenen Sofya’daki başmüftülük binasına beş ay sonra geri döndü.

Yüksek İstinaf Mahkemesi’nin Mustafa Aliş Hacı’yi başmüftü olarak tanımasıyla kriz sona erdi Read the rest of this entry »

“VƏTƏN” qəzetinin 2011-ci ilin Aprel 7-ci sayı çapdan çıxdı

Qazaxıstan Azərbaycanlıları assosiasiyası İctimai Birliyinin mətbu orqanı olan “VƏTƏN” qəzetinin 2011-ci ilin Aprel 7-ci sayı çapdan çıxdı.

Qəzeti əldə etmək istəsəniz, +77013442771 saylı telefonla və turkelyeni@yahoo.com İnternet poçtu ilə əlaqə saxlaya bilərsiniz.

İndi oxumaq üçün bu düyməyə basın!

http://www.vatanpress.com/fotolar/2011/04/Otan-07-79-2011-web.pdf

Аzеrbаycаndа kırğız еlçiligin аçuu dеmilğеsin kоldоy turgаndığı

Kırgız Azerbaycan Bayrağı

Bişkek, TurkеlPrеss.com, 27.04.2011 –

Kаzаkstаndın Аstаnа şааrındа ötüp cаtkаn Türk tildüü ölkölördün pаrlаmеnttik аssаmblеya cıyınının аlkаğındа Kırğız Rеspublikаsının Cоgоrku Kеñеşinin Törаgаsı Ахmаtbеk Kеldibеkоv Аzеrbаycаn Milli Mеcilisinin Törаgаsı Оktаy Аsаdоv mеnеn cоlugup, еki bооrdоş ölkö оrtоsundаğı pаrlаmеnttеr аrаlık аlаkаnı аrttıruu tuurаluu pikir аlışıştı. Read the rest of this entry »

XI international scientific – practical conference

Moskova – TurkelPress –

50-летию первого полета человека в Космос,

советского космонавта Юрия Гагарина

XI международная научно-практическая конференция

“Фундаментальные и прикладные исследования,

разработка и применение высоких технологий в промышленности”

(Научно-технологические, экономические и юридические аспекты, правовая защита и коммерциализация интеллектуальной собственности)

27-29 апреля 2011,

г. Санкт-Петербург, Россия

Read the rest of this entry »

TÜRKPA’DA BAŞKANLIK AZERBAYCAN’DAN KAZAKİSTAN’A GEÇİYOR

Bugün Astana’daki Barış ve Uyum Sarayında Türk dili konuşan ülkelerinin Parlamenterler Meclisi (TürkPA) çerçevesinde faaliyetler açılmaktadır. TürkPA’nın yapılması inisiyatifi 2006 yılında Antalya’daki Türk dili konuşan ülkelerin VIII Zirvesinde Kazakistan Cumhuriyeti Nursultan Nazarbayev tarafından bildirilmişti. Read the rest of this entry »

Азербайжан спикери Азербайжанда кыргыз элчилигин ачуу демилгесин колдой тургандыгын билдирди

Astana – Turkelpress – Казакстандын Астана шаарында өтүп жаткан Түрк тилдүү өлкөлөрдүн парламенттик ассамблея жыйынынын алкагында Кыргыз Республикасынын Жогорку Кеңешинин Төрагасы Ахматбек Келдибеков Азербайжан Милли Межилисинин Төрагасы Октай Асадов менен жолугуп, эки боордош өлкө ортосундагы парламенттер аралык алаканы арттыруу тууралуу пикир алышышты. Read the rest of this entry »