Sayaç
free counters

Archive for Eylül 2011

ALFARABİ ÜNİVERSİTESİ FİLOLOJİ FAKULTESİİNİN TÜRKOLOJİ BÖLÜMÜNDE DİL BAYRAMI ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİLERİN KATILIMIYLA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Kazakistan’nın bağımsızlığının 20. Yılına adanan dil bayramı 23.09.2011 tarahinde saat 11 de Alfarabi üniversitesinde öğrencilerin çaşitli alanlarda Türkçe ve Kazakça olarak yeteneklerini sergiledikleri kutlamalarla gerçekleşti. Programda söz alan Türk dili bölüm başkanı Ravşan Avakova Ana dilin önemine değinirken, juri üyelerinden Kızlar Pedagoji Üniversitesi Türkçe okutmanı Enver Kapağan da, geçmişten geleceğe bilgi ve birikimlerin dil sayesinde taşınabildiğini vurgulayarak dil bayramında öğrencilerin büyük beğeni toplayan yarışmalarının iki kardeş dil olan Türkçe ve Kazakça gerçekleştirilmesinden de büyük mutluluk duyduğunu belirtti. Read the rest of this entry »

Orta Asya’nın En Büyük Madencilik Fuarı Almatı’da Yapıldı

Orta Asya’nın en büyük madencilik fuarı Kazakistan’ın finans merkezi Almatı şehrinde yapıldı.

Atakent Fuar Merkezi’nde kapılarını açan fuara, bu sene 27 ülkeden 290 firma katıldı. ITECA fuarcılık tarafından organize edilen fuara Almanya, İngiltere, Çin ve Türkiye de destek verdi.

Fuara; Avustralya, Belarus, Rusya, Belçika, İngiltere, Almanya, Hindistan, İran, İspanya, İtalya, Kazakistan, Kanada, Çin, Kore, Litvanya, Lüksemburg, Hollanda, Norveç, Polonya, Rusya, ABD, Türkiye, Ukrayna, Finlandiya, Fransa, Çek Cumhuriyeti, Şili ve İsviçre’den firmalar katıldı. Read the rest of this entry »

ALMATI’DA KIZLAR PADAGOJİ ÜNİVERSİTESİNDE DİL BAYRAMI COŞKULU ETKİNLİKLERLE KUTLANDI

Kazakistan Kızlar Pedagoji Üniversitesinin konferans salonunda gerçekleştirilen programa Rektör Yardımcısı: Zaureş Kuandıkkızı Sabirova, Fakulte Dekanı: Esimbetova Zabira Berdibekkızı Türkiye Türrkçesi Eğitim Öğretim Merkezi Okutmanlarından Enver Kapağan ile bir çok ülkeden dil temsilcileri ile beşyüz dolayında misafir ve öğrenci katıldı. Read the rest of this entry »

Bişkekdə nəşr olunan “Türkel” qəzetində Azərbaycanın birinci xanımı Mehriban Əliyevanın fəaliyyəti haqqında geniş material dərc edilmişdir

Mehriban Əliyeva

Bişkek, 24 sentyabr (AzərTAc). Bişkekdə Azərbaycan, qırğız, türk və rus dillərində nəşr olunan, Türkiyə, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Özbəkistan və digər ölkələrdə yayılan “Türkel” qəzetinin bu günlərdə çapdan çıxmış son nömrəsində Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti, YUNESKO-nun və İSESKO-nun xoşməramlı səfiri, Milli Məclisin deputatı Mehriban xanım Əliyevanın fəaliyyətinə dair türk və rus dillərində geniş material dərc olunmuşdur.
Məqalədə Mehriban Əliyevanın Azərbaycan mədəniyyətinin dünyada təbliği, Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi haqqında həqiqətlərin beynəlxalq ictimaiyyətə çatdırılması istiqamətindəki fəaliyyəti, ölkəmizdə səhiyyənin və təhsilin inkişafına verdiyi töhfələr və s. haqqında ətraflı məlumat verilir. Read the rest of this entry »

В Узбекистане принят План действий по сотрудничеству с Международной организацией труда

В целях выполнения принятых Узбекистаном обязательств в рамках Международной организации труда (МОТ), 25 марта 2011 года в республике создана Межведомственная рабочая группа (МРГ) по подготовке и представлению информации о выполнении ратифицированных Узбекистаном Конвенций МОТ. Read the rest of this entry »

Kenan Doğulu Azize Mustafazade hayranı

Bakü’ye gelen Türkiye’nin sevilen ve tanınan şarkıcısı Kenan Doğulu, medya temsilcileri ile görüşmesinde, “Azerbaycan 6 yılda inanılmaz derecede gelişti.

Ben sürekli geziyorum ve tam samimi olarak, bugün Bakü’nün dünyanın en önde gelen şehirleri ile yarışabileceğini düşünüyorum. Böyle devam ederse, Bakü 4 yıl sonra birinci olacak” söyledi. Read the rest of this entry »

ВОЗВРАТА К ПРОШЛОМУ НЕТ!

ОБРАЩЕНИЕ
Омурбека Текебаева
К членам партии “Ата Мекен” и к избирателям Кыргызстана

Вчера я подал в Центризбирком заявление о снятии своей кандидатуры с выбо-ров Президента Кыргызской Республики. Почему? Read the rest of this entry »

Новости минздрава КР

Минздрав КР представляет проект новой Национальной программы реформирования здравоохранения «Ден соолук» на 2012-2016 годы

В Кыргызстане пройдут общественные слушания по проекту новой Национальной программы реформирования здравоохранения «Ден соолук» на 2012-2016 годы. Она подготовлена группой экспертов Минздрава КР. Read the rest of this entry »

ALTIN KOZA’DA ANADOLU FOTOGRAFLARI SERGİSİ

Zihni Aldırmaz ve Nuri Bilge Ceylan

18. Altın Koza Film Festivali, Nuri Bilge Ceylan’ın, Anadolu’nun çeşitli bölgelerinden çektiği fotoğrafları sergileyen etkinliği büyük bir ilgi görerek, devam etti.

İstanbul – Turkelpress (yilmazparlar@yahoo.com) Adana Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zihni Aldırmaz ve Nuri Bilge Ceylan, sanatcılar, basın, Adana siyaset ve iş dünyası, bürokratlar ve elit bir grup sergiyi gezerek fotoğrafları inceledi. Read the rest of this entry »

Nazarbayev ve Erdoğan New York’ta biraraya geldi

Birleşmiş Milletler(BM) 66. Genel Kurul Toplantıları’na katılmak üzere New York’ta temaslarda bulunan Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile biraraya geldi. Kazakistan Cumhurbaşkanlığı Basın Dairesi’nden yapılan açıklamada BM 66. Genel

Kurul toplantılarına katılmak üzere New York’ta bulunan Nazarbayev ikili görüşmeleri çerçevesinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya geldi. Görüşmede, iki ülke ilişkilerinin ele alındığı bildirildi.

Ayrıca Nazarbayev, Avusturya Cumhurbaşkanı Heinz Fischer, Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy, Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Sakaşvili, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Roza Otunbayeva ve BM Genel Sekreteri Ban Ki-monn ile de ayrı ayrı görüştü. Yapılan görüşmelerde ikili işbirliği konularının ele alındığı açıklandı. Read the rest of this entry »

Irak Türklerinin, Dil, Kültür, Edebiyat varlığının dünü, bugünü

Araştırma
Yazan: Sadun KÖPRÜLÜ

Sadun KÖPRÜLÜ

Irak’ta Tarih öncelerinden yaşamakta olan ve büyük bir çoğunluk Oluşturan Irak Türkleri bugün Irak’ın kuzey, Güney, Batı, Doğusu Kerkük şehri Erbil, Musul, Altunköprü, Telafer,Tuzhurmatu,Tazehurmatu, Kifri, Diyala, Hanekın, Vasit, Hilla, Necef, Kerbala, Bağdat, Yusufiya, Rumadi, Süleymaniye, Nasiriya,
Basra ve birçok şehirlerde, ,ilçe, köylerde yaşayan Irak Türklerin kültür, edebiyat ve sanat merkezi sayılarak, temiz kutsal toprakları olarak (Türkmeneli) diye Tanınmaktadır. Read the rest of this entry »

GELENEKSEL HAM ŞEHİR BAYRAMINDA AZERBAYCAN BAYRAĞI DALGALANDI

Her yıl geleneksel olarak yapılmakta olan Ham şehir bayramına Azerbaycan Belçika dostluk cemiyeti” Azerbayca’nı temsil etti .
Çeşitli Milletlerin kültür ve medeniyetinin tanıtıldığı şehir bayramında Azerbaycan kültür ve medeniyeti de tanıtıldı.
A.B.D.C Başkanı Ayhan Demirci Ham belediyesinin tertiplediği şehir bayramı kültür ve eğlence programına ikinci defa davet edildikleri için memnuniyetlerini belirtti. Başkanı bayrama katılma ile ilgili çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Read the rest of this entry »