Sayaç
free counters

Archive for Ocak 2012

В 2011 году в НИИ хирургии сердца и трансплантации органов проведено около 2000 операций

30 января 2012 года в Министерстве здравоохранения КР на совещании с участием руководителей организаций здравоохранения города Бишкек и научных центров заслушан годовой отчет Научно-исследовательского института хирургии сердца и трансплантации органов (НИИХСиТО). Read the rest of this entry »

Премьер-министр Омурбек Бабанов дал интервью ряду СМИ республики

30 января 2012 года в государственной резиденции “Ала-Арча” Премьер-министр Кыргызской Республики Омурбек Бабанов дал интервью ряду СМИ республики. Основной темой разговора стал План действий Правительства на “100 дней” и до конца 2012 года.
Read the rest of this entry »

IRAK HANGİ ŞARTLARDA, NASIL PARÇALANABİLİR?: EN KÖTÜYE HAZIRLIKLI OLMAK

ABD’nin çekilmesinden kısa bir süre sonra Irak’ta başlayan siyasi kriz bir süredir Arap Baharı çerçevesinde gelişen olayların gölgesinde kalan Irak’taki siyasi gelişmelerin yeniden gündeme gelmesine neden olmuştur. Gerek Türkiye’de gerekse dünya kamuoyunda Irak’ın istikrarı ve geleceği yeniden tartışılmaya başlamış ve iyiden kötüye doğru pek çok olasılık yeniden değerlendirilmeye alınmıştır. Türkiye’de yer alan haber ve yorumlarda da Irak’ın parçalanma olasılığı gündeme gelmiş ve siyasi krizin çözümüne ilişkin Irak’ta yapılan tartışmalar basına yansımaya başlamıştır.

Irak’ta yaşanan bu dinamik ve belirsiz sürecin ülkede kısa sürede ve hemen büyük bir krize dönmesini beklemek doğru değildir. Ancak, ABD’nin Irak’ı işgal etmesinden bu yana yaşanan tüm gelişmelerin tekrar tekrar gösterdiği gibi Irak toprak bütünlüğü ve siyasi birliğinin her geçen gün korunmasının zor olduğu bir ülke haline gelmektedir. Read the rest of this entry »

Kazakistan’da İstikrarlı Yükseliş

Toplantıda Kazakistan Türkiye Büyükelçisi Canseyit Tüymebayev, Kazakistan’da istikrarlı bir yükseliş izlendiğini söyledi.
İstanbul Üniversitesi Avrasya Enstitüsü tarafından 26 Ocak 2012 tarihinde “Kazakistan Cumhuriyeti Parlamento Seçimlerini Değerlendirme Toplantısı” düzenlendi…
Toplantıda Kazakistan Türkiye Büyükelçisi Canseyit Tüymebayev, Kazakistan’da istikrarlı bir yükseliş izlendiğini söyledi.

Yuvarlak Masa Toplantısı adıyla gerçekleştirilen etkinliğin oturum başkanlığını İ.Ü Avrasya Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Bekir Günay yaptı. Read the rest of this entry »

Bugün Mehmet Emin Resulzade’nin doğum günü

Bugün, Azerbaycan Halk Cumhuriyeti’nin (AHC) kurucusu, dahi önder Mehmet Emin Resulzade’nin doğum günüdür.

Büyük tarihi şahsiyet 31 Ocak 1884’de Bakü’nün Novhanı köyünde dindar bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Babası Hacı Molla Elekber Resulzade, annesi Zinyet Zal kızıdır.

İlk eğitimini ailesinin yanında alan Mehmet Emin daha sonra teknik okula girdi. 1902’de “Müslüman Gençlik” örgütünü kurdu. Read the rest of this entry »

İslam Kerimov 74 Yaşında

Özbekistan Cumhurbaşkanı İslam Kerimov 74. yaş gününü kutluyor. Türki Cumhuriyetleri liderlerinin en yaşlısı olan Kerimov, Özbekistan’ın bağımsızlığını ilan ettiği 1991yılından beri Cumhurbaşkanı olarak görev yapıyor. Doğum günü dolayısıyla aralarında Rusya’nın da olduğu bazı Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ülkeleri liderleri Kerimov’a kutlama mesajı gönderdi.
Kerimov, en son 23 Aralık 2007′de yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminde aldığı yüzde 88.1 oranındaki oy desteği ile tekrar 7 yıllığına Özbekistan Cumhurbaşkanı görevine seçilmişti. Read the rest of this entry »

Премьер-министр Омурбек Бабанов провел совещание по текущему исполнению бюджета

31 января, под председательством Премьер-министра Кыргызской Республики Омурбека Бабанова состоялось традиционное еженедельное совещание по текущему исполнению бюджета. Read the rest of this entry »

TÜRK DÜNYASI GAZETECİLERİ KONYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’Nİ ZİYARET ETTİ

3. TÜRKSOY Basın Onur Ödülleri Töreni’ne katılmak üzere Türkiye’ye gelen gazeteciler program kapsamında 27 Ocak 2012 tarihinde Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’i ziyaret etti.

Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Başkurdistan (R.F), Hakas (R.F.) ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden gelen gazetecileri kabul eden Başkan Akyürek, Türkistan bölgesinin Konyalıların ata yurdu olduğunu söyledi. Konya’nın Anadolu Türklerinin 300 yıl başkenti olduğunu hatırlatan Başkan Akyürek, daha sonra Orta Asya’dan gelen ailelerin Kıbrıs’a ve Balkanlara gittiğini vurguladı. Read the rest of this entry »

İSTANBUL’DA KAZAKİSTAN MİLLETVEKİLİ SEÇİM SONUÇLARI KONULU BASIN TOPLANTISI DÜZENLENDİ

Basın toplantısına aynı zamanda Türk Dünyası Belediyeler Birliği Başkanı da olan Eyüp Belediye Başkanı İsmail Kavuncu, Türkiye Büyükelçisi Canseit Tüymebayev, Türkiye’den katılan bağımsız gözlemciler, “Avrasya” Araştırma Enstitüsü Müdürü Bekir Günay, İstanbul Üniversitesi Rektör Yardımcısı Hayati Tüfekçioğlu ve çok sayıda basın mensubu katıldı. Read the rest of this entry »

Опровержение

30 января 2012 года Депутатом Жогорку Кенеша КР Жылдызкан Жолдошевой на заседании комитета ЖК по международным делам было сделано заявление о якобы “процветании коррупции” в Департаменте консульской службы внешнеполитического ведомства. При этом не были указаны конкретные факты, породившие подобное негативное представление. Read the rest of this entry »

Cumhurbaşkanı Gül’ün Kar Sevinci

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, kar yağışı sonrası beyaza bürünen Çankaya Köşkü’nde çektirdiği özel fotoğraflarını paylaştı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, kar yağışı sonrası beyaza bürünen Çankaya Köşkü’nde çektirdiği özel fotoğraflarını, Facebook’taki sayfasında paylaştı.
Gül, Köşk bahçesinde çekilen kar fotoğraflarını (http://www.facebook.com/cbabdullahgul) adresli sayfasında paylaştığı duyurusunu, Twitter hesabından yaptı. Read the rest of this entry »

Kırgızistan ve Türkiye 2012 Askeri Faaliyet Planı İmzaladı

Kırgızistan ve Türkiye, 2012’yi kapsayan ‘Askeri Faaliyet Planı’nı’ imzaladı. Kırgızistan Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, ilgili plan anlaşmasının bugün Bişkek’te Savunma Bakanlığı’nda imzalandığını belirtildi. Anlaşmaya Türkiye adına Ankara’nın Bişkek Askeri Ataşesi Albay Orhan Fiş imza attı.

Anlaşma kapsamında karşılıklı askeri ziyaretler sıklaştırılacak. Ayrıca ‘askeri diyalog’ başlığı altında yuvarlak masa toplantıları yapılacak. Türkiye, Kırgız askerlerine 12 haftalık komando kursları verecek. Kırgızistan’ın askeri okullarında okuyan öğrencilere Türkçe dil kursu verilecek. Başarılı olan öğrencilere Türkiye gezisi organize edilecek. Read the rest of this entry »