Sayaç
free counters

Archive for Şubat 2012

Basın Açıklaması

Türkiye Cumhuriyeti ile Kazakistan Cumhuriyeti arasında diplomatik ilişkilerin tesisinin 20. yıldönümü vesilesiyle Türkiye Cumhuriyeti’nin Kazakistan nezdindeki Büyükelçiliği ile L. Gumilev Avrasya Milli Üniversitesi işbirliğinde 1 Mart 2012 tarihinde anılan üniversitede Türk ve Kazak akademisyenlerin katılımıyla “Türkiye Cumhuriyeti-Kazakistan Cumhuriyeti İlişkilerinin Dünü, Bugünü, Yarını” konulu bir konferans düzenlenecektir. Read the rest of this entry »

“2012 ASTANA TÜRK DÜNYASI KÜLTÜR BAŞKENTİ” YILINA GÖRKEMLİ AÇILIŞ

Kuruluşundan itibaren ortak Türk kültürünün araştırılması, geliştirilmesi, tanıtılması ve gelecek kuşaklara aktarılması için faaliyetlerini sürdüren TÜRKSOY, 2010 yılında İstanbul’da düzenlenen “Türk Dili Konuşan Ülkeler Devlet Başkanları 10. Zirvesi”nde “Türk Dünyası Kültür Başkenti” uygulamasını önermiş ve bu öneri oy birliği ile kabul edilmiştir.

Alınan bu karar doğrultusunda, bu yıl başlatılan uygulama ile “Astana 2012 Türk Dünyası Kültür Başkenti” yılının açılışı TÜRKSOY Dönem Koordinatörü ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul GÜNAY’ın katılımıyla 24 Şubat 2011 tarihinde gerçekleştirilmiştir. Read the rest of this entry »

ALMATI’DA BULUNAN ABILAYHAN ÜNİVERSİTESİ DİL OLİMPİYATLARINDA TÜRKÇE RÜZGARI ESTİ

24-25 Şubat Tarihleri arasında Abılayhan Üniversitesi tarafından düzenlenen Dil Olimpiyatları ödül töreni merkez bina konferans salonunda yapıldı.
Türkçe, Çince, Korece, Almanca, Fransızca, İngilizce, Arapça, Farsça dillerinden yüzlerce öğrencinin katıldığı Olimpiyatlar çok çekişmeli geçti.
Olimpiyat ödül törenine Türkiye Cumhuriyeti Almatı Başkonsolosu Sayın Sadin AYYILDIZ,Türkiye Türkçesi Eğitim Öğretim Merkezi Müdürü Mehmet ÖZBAL,Çeşitli ülkelerin üst düzey temsilcileri davetliler,basın mensupları ve öğrenciler katıldı. Read the rest of this entry »

Hocalı Türklere Karşı İşlenen Gerçek Bir Soykırımdır

Hollanda Türk Gençlik Kuruluşları Federasyonu (HTGF) Genel Başkanı Oğuzhan Kılıç, 26 Şubat 1992 tarihinde Hocalı’da cereyan eden ve soykırım olduğu sabit olan felaketin 20’inci yılında bir açıklamada bulundu. Açıklamasında; “Yayılmacı emellere sahip Ermenilerin çocuk ve kadın demeden kılıçtan geçirdikleri Azerbaycan Türklerine yaptıkları vahşet canlı tanıkları, fotoğraflar, videoları ve tüm diğer dayanaklarıyla yaşanan bir soykırım olarak sabittir. Birleşmiş Miletler soykırım sözleşmesindeki ‘soykırım’ tanımına uygunluğu ve Nurunberg mahkemesi belgelerinde yer bulduğu şekli ve uluslararası hukuk ilkeleri belgesinde tanımlandığı şekliyle insanlığa işlenmiş suçlar kapsamında ele alınması temel görüşünü inat ve ısrarla canlı tutulması gereklidir. Soydaşlarımızın acısına ortağız. Read the rest of this entry »

Геноцид в Ходжалы– преступление против человечества

26 февраля 1992 года весь цивилизованный мир услышал о зверских и захватнических преступных действиях со стороны армянских военных против мирного населения азербайджанского города Ходжалы.
Это самая горькая страница в истории ХХ века будет в памяти азербайджанского народа. Ходжалинский геноцид вошел в историю человечества вместе с трагедиями в Хатыни, Лидице, Орадуре.
В ночь с 25 на 26 февраля 1992 года вооруженные силы Армении, армянские вооруженные отряды Нагорного Карабаха Азербайджана, при непосредственном участии личного состава и техники 366–й мотострелкового полка армии бывшего СССР, расположенного в Ханкенди, захватили город Ходжалы, расположенный между Ханкенди и Аскераном . Это кровавое событие является геноцидом против азербайджанского народа. Read the rest of this entry »

KARABAĞ

Aradan 20 yıl geçmiş ama acımız hala taptaze.
Yürek yaramız, can Karabağ! Senin aziz toprağında Ermeni gavurunun pis çizmeleriyle dolaşmasına dayanamıyorum. Dünyalar güzeli, üç renkli bayrağımın semalarda nazlı nazlı dalgalandığını görmeden Tanrı benim canımı almasın! Read the rest of this entry »

Ceyhanda Hocalı Soykırımı Anma Günü

Ceyhan, Yalquzaq.com, 23.02.2012 – Ceyhan Belediyesi ve Türkiye Kamu-Sen tarafından düzenlenen; Azerbaycan Milletvekili Ganira Paşayeva’nın katıldığı ‘Hocalı Soykırımı Anma Günü’ konferansı Ceyhan Devlet Bahçeli Spor tesislerinde yapıldı. Konferans öncesi, Ceyhan Ülkü Ocağı tarafından salonun girişinde açılan soykırım sergisi gezildi. Program Hocalı Soykırımını anlatan sinevizyon ile başladı. Sinevizyonu izleyen katılımcılardan bazıları gözyaşlarını tutamadı. Read the rest of this entry »

Hocalı katliamının kurbanları Kırgızistan’da anıldı

Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı kentinde 26 Şubat 1992’de aralarında kadın ve çocuklarında bulunduğu 613 kişinin katledilmesi olayının 20.inci yıldönümü nedeniyle Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te anma törenleri düzenlendi.
Hocalı’daki katliam olayının 20.inci yıldönümü etkinlikleri çerçevesinde, Azerbaycan’ın Bişkek Büyükelçisi Arif Ağayev, Uluslararası Atatürk Alatoo Üniversitesi (UAAÜ) Edebiyat Fakültesi Türkoloji Bölümü öğrencileri ile Kaşgarlı Mahmud sınıfında buluştu.
Kırgız öğrencileri ile Türk üniversitesinde bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti dile getiren Agayev, merhum Haydar Aliyev’in “Azerbaycan ile Türkiye’nin, iki devlet bir millet” sözünü hatırlatarak, Aliyev’in Azerbaycan’ın kurucusu ve mimarı olduğunu söyledi. Read the rest of this entry »

TUROB – DELOİTTE 2015 VİZYONU PANELİNDEN İNCİLER

Istanbul – TurkelPress (yilmazparlar@yahoo.com) Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay “Hedef Çin, Brezilya, Hindistan gibi Ülkelerin potansiyel turistleri.”

TUROB Başkanı Timur Bayındır “TUROB- TÜROFED elele Tam vücud turizme hizmet. ”

Deloitte Türkiye Ekonomi Danışmanı Dr. Murat Üçer “ Cari açığı artırarak büyümek yanlış. Bu sorunun çözümlerinde turizm sektörü çok önemli bir rol oynayacaktır.”

Turizm ve Eğlence Sektörü Global Lideri ve Danışmanı / Deloitte LLP Nick van “ 2012 yılında da otelcilik sektöründe, Revpar açısından baktığınızda tüketici güveni kırılganlığının devam edeceğini göreceksiniz.” Read the rest of this entry »

Милиционеры ГУГССО МВД по «горячим следам» задержали подозреваемых в грабеже и изнасиловании

Сотрудниками Главного управления государственной специализированной службы охраны МВД (отдел по Ленинскому району г. Бишкек) задержаны подозреваемые в грабеже и изнасиловании. Read the rest of this entry »

HOCALI KATLİAMINI VE İŞGALİNİ TELİN EDELİM

Saygıdeğer Dostumuz,

Bilindiği üzere 26 Şubat 1992 günü Ermeniler tarafından Azerbaycan Cumhuriyeti’nin toprağı Dağlık Karabağ’da, Azerbaycan Türklerine karşı acımasız bir soykırım uygulanmış ve 200’ü kadın ve çocuk 613 Hocalı Türkü, katledilmiştir. Read the rest of this entry »

Hocalı Soykırım, Katliamı Azerbaycan Türklerine Kıyıcı Ermeniler Tarafından planlanmıştır

Sadun KÖPRÜLÜ

Türk dünyasını her bir bölgesinde, nerde bir Türk varsa kıyıcı dikta rejimler tarafından asimilasyon, katliam, soykırıma uğramışlardır ve uğramaktadırlar
Türklerin yaşamış oldukları dönemlerde kendi ana topraklarında bile Tarih boyunca Türklere karşı yapılan katliam, soykırımlarla duludur. Çalışkan, kahraman, yiğit bir millet olarak her zaman Yurduna ,Toprağına, Bayrağına, Dinine bağlı olarak tüm dünyada, insanlığa hoşgörü, sevgi dolu gönülle yajkalarak her türlü yardımlarda bulunmuştur. Read the rest of this entry »