Sayaç
free counters

Archive for Temmuz 2012

KUTSAL SOFRA VE FİKİR SOFRA

İstanbul – TurkelPress (yilmazparlar@yahoo.com) “2012’nin sonunda İMF’ye 5 milyar dolar borç vereceğiz.”

Bağcılar Belediyesinin iftar yemekleri toplumun her kesimini kucaklayıp her gün bir değerden konferans sunarak zihinlere bilgi kültür yerleştirip iftar sofrasını aynı zamanda bir fikir sofrasına çeviriyor.

Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağrıcı, şeref konuğu Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ile , gazi, gazi yakınları ve şehit aileleri ile iftar yemeğinde buluşturdu. Read the rest of this entry »

Azerbaycan Ukrayna’dan MiG-29UB savaş uçağı aldı

Ukrayna hükümeti 2011 yılında silah ve mühimmat satışıyla ilgili raporunu açıkladı.

Ukrayna İhracatın Denetlenmesi Devlet Servisinin internet sitesinde yer alan bilgiye göre, Ukrayna 2011 yılında yurtdışına 117 adet tank, 91 adet zırhlı araçlar, 5 adet savaş ve eğitim uçağı, 2 helikopter ve 12 füze fırlatma sistemi sattı. Read the rest of this entry »

Ahlat Ismi nereden geliyor

Ahlat’ın ismi ve kelimenin etimolojik kökeni hakkında çeşitli görüşler ileri sürülmüştür.Bunları sırası ile inceleyecek olursak;

 

<h3 “”=”” class=”details hidefocus” tabindex=”-1″ style=”font-size: 14px; margin-top: 10px; margin-right: 150px !important; margin-bottom: 10px; margin-left: 29px; font-family: Arial, Helvetica, sans-serif; line-height: normal; text-align: left; background-color: rgb(242, 242, 242); “>*Ahlat’ın Lat adındaki Rum Kralının Daryona adlı kızı Müslümanların Ahlat’ı fethetmesi sırasında Müslümanlığı kabul etmiş ve babasınıda ikna ya çalıştığı halde razı edememiş. Bu yüzden de Daryona babasını öldürmüş. Sonra babasına çok üzülerek ah…….Lat, ah…..Lat demiş.Böylece Ahlat ah……Lat hecelerinin birleşiminden meydana gelmişitir. Read the rest of this entry »

İşte Rusya’nın en güvenli şehri

Rusya’da yaşam için en güvenli ve riskli bölgeler hangileri? Suç istatistikleri açısından ele alındığında hangi şehrin ya da bölgenin notu ne kadar? Moskova dışarıdan bakıldığında düşünülen kadar tehlikeli bir yer mi?

Bu soruların yanıtları, bir araştırmayla bulundu. Read the rest of this entry »

TÜRK VATANDAŞI ASTANA’DA HUNHARCA ÖLDÜRÜLDÜ

Kazakistan’ın başkenti Astana’da 13 yıldır inşaat sektöründe faaliyet gösteren Ali Uzun isimli Türk vatandaşı, kimliği belirsiz kişiler tarafından kaçırılarak hunharca öldürüldü. Görgü tanığı komşusunun anlattıklarına göre Uzun, sabah işi gitmek üzere arabasına doğru giderken plakasız siyah bir BMW’nin içerisinden çıkan 4 kişi kendisini zorla araçlarına alarak hızla uzaklaştı. Türk vatandaşının cesedi bir gün sonra Astana’nın kenar semti Zaryaçniy’de kamışların arasında eli ve ayağı kamışlarla bağlı bir şekilde bulundu. Read the rest of this entry »

Ermenistan Savunma Bakanlığı bir Azerbaycan askerinin esir alındığına ilişkin açıklama yayınladı

Ermenistan Savunma Bakanlığı, Azerbaycan Silahlı Kuvvetlerinin askeri Fariz Ferecov’un esir alındığına ilişkin resmi açıklama yayınladı.

Açıklamada şöyle deniliyor: “Azerbaycan vatandaşı, er Fariz Ferecov bugün Ermenistan-Azerbaycan sınırının kuzeydoğu bölümünde sınırı geçerek Ermenistan keskin nişancılarına teslim oldu. Sınır ihlali yapan kişi gözaltına alındı, soruşturma sürüyor.” Read the rest of this entry »

Azerbaycan sınır güvenlik elemanları Türkmen gemisinde arama yaptı

Azerbaycan sınır güvenlik elemanları Hazar’ın Azerbaycan’a ait bölümünde, Kepez havzası açıklarındaki Türkmenistan bandıralı gemide arama yaptı.Azerbaycan Devlet Sınır Güvenliği Hizmeti (DSGH) konuya ilişkin bir açıklama yaptı.Açıklamada, Hizmete bağlı sahil güvenlik birimine ait devriye gemisinin, 24 Temmuz’da Hazar’ın Azerbaycan’a ait bölümünde, Kepez petrol havzasının güneybatısında rutin devriye kontrolleri sırasında sınır ihlali yapan Türkmenistan bandıralı Günhan isimli balıkçı teknesinde arama yaptığı kaydedildi. Read the rest of this entry »

Özbekistan’da Kazak üniversite öğrencisi dini aşırılık içeren kısa film taşımaktan 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı

Özbekistan’da Kazak uyruklu bir üniversite öğrencisi bilgisayarında dini aşırılık içeren kısa filmlerin bulunması gerekçesiyle 5yıl hapis cezasına çarptırıldı. KTK Kanalı’nın haberine göre, Kısa süre önce Kazak Özbek sınırını geçen Yermek Kosmagambetov adlı Kazakistan vatanadaşının bagaj araması yapıldı. Gümrükte bagaj ve özel eşya araması esnasında Kosmagambetov’a ait taşınabilir bilgisayarında dini aşırılık içeren kısa filmlerin bulunduğu tespit edildi. Read the rest of this entry »

«Вечер Кыргызстана»

23 июля 2012 года, в рамках 4-го Международного фестиваля «Рамазан» в районном муниципалитете Кечиорен, г.Анкара состоялся «Вечер Кыргызстана». Мероприятие было организовано при содействии и участии Посольства Кыргызской Республики в Турецкой Республике. Read the rest of this entry »

Terörle Mücadele Kapsaminda Kazak, Kırgız, Tacik ve Özbek Yetkililer Toplandı

25 Temmuz 2012 tarihinde Kıgrızistan’da BDT Terörle Mücadele Merkezi Temsilcileri bir araya geldi. Read the rest of this entry »

Kazakistan Geçici olarak Özbekistan’la sınırı kapatmayı planlıyor

Kazakistan Cumhuriyeti Maliye Bakanlığı Gümrük Kontrol Komitesi (GKK) ve Halkla İlişkiler Bölümü, Kazakistan Maliye Bakanlığı’na bağlı Gümrük Kontrol Komitesi’nin uluslararası standartlara uygun olarak altyapıyı kolaylaştırmak için Kazakistan ve Özbekistan sınırında bulunan Tajen gümrük sınır kapısını geçici olarak kapatmayı planladığını bildirdi. Read the rest of this entry »

Премьер-министр Омурбек Бабанов вылетел с рабочим визитом в Россию

23 июля, Премьер-министр Кыргызской Республики Омурбек Бабанов вылетел с рабочим визитом в Российскую Федерацию.
Планируется, что в рамках рабочего визита Омурбек Бабанов встретится с Председателем Правительства Российской Федерации Дмитрием Медведевым, губернатором Московской области Сергеем Шойгу и рядом официальных лиц России, обсудит актуальные вопросы двустороннего взаимовыгодного сотрудничества между Кыргызстаном и Россией.
Также ожидается, что глава Правительства в г.Воронеж (Воронежская область России) примет участие в открытии памятника в честь 70-летия Острогожско-Россошанской битвы, возложит цветы к обелиску Героя Советского Союза Чолпонбая Тулебердиева, посетит музей Героя, расположенный в селе Селявное. Read the rest of this entry »