Sayaç
free counters

Archive for Ağustos 2012

N.NAZARBAYEV: KAZAKİSTAN BUGÜN TÜRKİYE, MALEZYA VE DOĞU AVRUPA İLE AYNI DÜZEYDE OLDU

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Anayasa Günü kutlamaları çerçevesinde Astana’da düzenlenen konferanta yaptığı konuşmada, Kazakistan Bağımsızlığını kazandıktan sonra gelişmekte olan ülkelerin içinden orta gelişmiş ülke haline geldiğini kaydetti.
Nursultan Nazarbayev, “Bugün yerimiz Türkiye, Malezya, Meksika, Doğu Avrupa ülkeleri ile aynı düzeyde oldu artık. Bunu 20 yıl önce hayal bile edemediğimiz bir şey idi” diye söyledi. Read the rest of this entry »

Türkistan Gündemi Programında Bu Hafta (1 Eylül 2012)

Fahri Solak tarafından hazırlanıp sunulan ve TRT Avaz kanalında Cumartesi günleri 17.45-18.25 saatleri arası canlı yayınlanan, “Türkistan Gündemi” Programında bu hafta (1 Eylül 2012), “Türkiye Türkologları ve Türk Diline Emek Verenler” konusu ele alınacaktır. Read the rest of this entry »

Rus basınından yorumlar: “Taraftarlar Atatürk portresinin yakılmasının öcünü aldı”

Rus basını, UEFA Şampiyonlar Ligi play-off turunda Fenerbahçe’yi eleyen Spartak Moskova’dan çok maçtan önce taraftarlar arasında yaşanan gerginliği öne çıkardı. Rus basını, Kadıköy’de Fenerbahçe ile 1 – 1 berabere kalarak, iki maçın sonucunda Şampiyonlar Ligi gruplarına kalmayı başaran Spartak Moskova’dan çok taraftarların çıkardığı olaylara dikkat çekti. Özellikle, Rus taraftarların otobüslerinin taşlandığını yazan gazeteler, taraftarlara atıfta bulunarak bir grup taraftarın polis tarafından stadyuma alınmadığını ve molotof kokteyl saldırısına uğradığını iddia etti. Read the rest of this entry »

“En kötü giyinen turistler: Ruslar Hollandalılardan sonra ikinci sırada”

Farklı ülkelerden 12 bin kişi arasında yapılan ankette, turistlerin giyim tarzları mercek altına alındı. İngilizler ve İspanyollara göre en kötü giyinenlerin başında Ruslar geliyor.

Read the rest of this entry »

30 Ağustos ve Atatürk

Abbas GÖKÇE, Kurucu Meclis ve Danıştay E. Üyesi

30 Ağustos, Türkiye Cumhuriyetinin temelinin atıldığı bir gündür. Milletimize kutlu olsun.
Atatürk Türk Milletinin yüz akıdır, yüz akı!..
O, yıkık ve köhne Osmanlı İmparatorluğundan sonraki kalıntılar üzerinde; akla, hayale gelemeyecek kadar büyük inkılâplar gerçekleştirerek Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu ve yüzünün akı olmuştur.
O, üstün zekâ ve karakteriyle; Türklerin kötü kaderini değiştirebilen ve Allahın Türklere bahşetmiş olduğu paha biçilemeyecek kadar kıymetli bir armağandır.
O, büyük devrimler yaparak; Türkiyede hukuku da çağdaş, medeni ve demokratik bir hale getirmek için pek çok atılımlarda bulunmuş ve birçok Avrupa ülkelerinden daha önce Türk kadınına medeni ve siyasi haklar tanımıştır. Read the rest of this entry »

Президент А.Атамбаев поздравил соотечественников с Днем независимости Кыргызстана

Бишкек, 30 августа /Кабар/. Президент Кыргызстана Алмазбек Атамбаев поздравил соотечественников с Днем независимости.
В поздравительном послании главы государства говорится:
“Уважаемые соотечественники! Read the rest of this entry »

Кыргыз Республикасынын Премьер-министринин милдетин аткаруучу Өмүрбек Бабановдун Кыргыз Республикасынын Эгемендүүлүк Күнүнө карата КУТТУКТООСУ

Урматтуу мекендештер!
Бүгүн биз эң башкы мамлекеттик майрамды – Кыргыз Республикасынын Эгемендүүлүк Күнүн салтанаттап жатабыз.
Өткөн 21 жыл ичинде биздин сүйүктүү өлкөбүздө революциялар жана трагедиялар менен коштолгон орчундуу саясий, социалдык жана экономикалык өзгөрүүлөр болду. Read the rest of this entry »

KATİAD BAŞKANI ZEKİ PİLGE YENİ BÜYÜKELÇİMİZE TEBRİK ZİYARETİNDE BULUNDU

28.Ağustos.2012 tarihinde T.C. Astana Büyükelçisi Sn. Ömer Burhan Tüzel, Kazakistan Cumhurbaşkanı Sn. Nursultan Nazarbayev’e güven mektubunu sunarak resmen görevine başladı. Aynı gün KATİAD Başkanı Sn. Zeki Pilge ve Genel Sekreter Ömer Yalçınkaya bü-yükelçimize tebrik ziyaretinde bulundular. Read the rest of this entry »

TÜRKİYE, KAZAKİSTAN İLE DIŞ TİCARETİ ARTTIRMAK İSTİYOR

Kazakistan Cumhurbaşkanı’nın resmi web sitesinde, Nursultan Nazarbayev ile bir araya gelen Türkiye Büyü-kelçisi Ömer Burhan Tüzel, iki ülke arasındaki ticareti arttırmak gerektiğini söyledi.
Türkiye’nin Kazakistan Büyükelçisi Ömer Burhan Tüzel, “Bu sene, Kazakistan ve Türkiye arasındaki ticaret hacmi 4,5 milyar dolara ulaşılacak. Ancak, Türk tarafı, bunun yeterli olmadığını düşünüyor” dedi. Read the rest of this entry »

Узбекистан сегодня

Современная индустрия туризма считается одной из крупнейших, высокодоходных и динамично развивающихся отраслей экономики, которая стала своего рода мостом для конструктивного и познавательного диалога культур стран и народов мира. Read the rest of this entry »

Dağıstan’da yine intihar saldırısı: Müslüman din adamı dahil 7 kişi öldürüldü…

Kafkasya’dan dün yine kötü haberler geldi… Dağıstan’da düzenlenen intihar saldırısında, bölgenin en saygın sufi dini liderlerinden Sait Atsayev dahil yedi kişi hayatını kaybetti. Bir başka olayda, Dağıstan’da sınır birliğinde görevli bir asker Kalaşnikof tüfekle tarayarak birliğinden yedi kişiyi öldürdü… Bu arada Rusya Federasyonu’na bağlı cumhuriyetlerden İnguşetya ve Çeçenistan arasında sınır tartışması büyüyor. Read the rest of this entry »

TÜRKSOY GENÇLİK ODA ORKESTRASI KONSERLERİ BAŞLIYOR

Birbirinden yetenekli genç sanatçılardan oluşan TÜRKSOY Uluslararası Gençlik Oda Orkestrası yepyeni bir repertuarla yeniden Türkiye’de. Read the rest of this entry »