Sayaç
free counters

Archive for Ekim 2012

Orta Asya’da En Çok Cami Kazakistan’da

Orta Asya’da Kazakistan’ın cami sayısı olarak ilk sırada olduğu kaydedildi. Kazakistan Din İşleri Devlet Ajansı Başkanı Kayrat Lama Şarif, Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ülkeleri içinden Kazakistan cami sayısınca ilk sırada olduğunu söyledi. Özbekistan’ın kalabalık bir nüfusa sahip olduğunu hatırlatan Şarif, ama Kazakistan’ın kişi başına düşen cami oranı olarak ön sırada olduğunu belirtti. Read the rest of this entry »

VI МЕЖДУНАРОДНАЯ ПРОМЫШЛЕННАЯ ЯРМАРКА

По итогам 6-й Международной промышленной ярмарки и кооперационной биржи заключены договоры на экспорт продукции из Узбекистана на сумму $5 млрд.
С 23 по 27 октября 2012 года в соответствии с Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан “О мерах по организации и проведению Международной промышленной ярмарки и Кооперационной биржи в 2012 году” на выставочных площадях НВК “Узэкспоцентр” проходила 6-ая Международная промышленная ярмарка и Кооперационная биржа. Read the rest of this entry »

ASTANA’DA “TÜRK DÜNYASI” SERGİSİ DÜZENLENİYOR

31.Ekim.2012 tarihinde Çarşamba günü, “Kazakistan Cumhuriyeti İlk Cumhurbaşkanı Vakfı” Kamu Fonu’nun desteği ile düzenlenen Kazakistan Cumhuriyeti İlk Cumhurbaşkanı Müzesi’nde “Türk Dünyası” sergisinin açılış töreni gerçekleşiyor.
“2012 Astana Türk Dünyasının Kültür Başkenti” konulu sergide, Kazakistan’ın Birinci Cumhurbaşkanı Müzesi, TÜRKSOY’un belirtilen amaçlarını konu ediyor. Read the rest of this entry »

Han Çadırı’nın Benzeri Tokyo ve Moskova’ya da Yapılıyor

Orta Asya’nın en büyük alışveriş ve eğlence merkezi ve Kazakistan başkenti Astana’nın sembolü Han Çadırı’nın (Khan Shatyr) benzeri Moskova ve Tokyo’da inşaa edilecek.Ekspres-K Gazetesi’nin haberine göre, olağanüstü görünüşü ve güneş enerjisini maksimum kullanma imkanı olması nedeniyle Astana’daki Han Çadırı Alışveriş ve Eğlence Merkezi’nin benzeri Moskova ve Tokyo başta olmak üzere birçok büyük şehirlerde inşaa edilecek. Read the rest of this entry »

В силовых структурах Кыргызстана сменилось руководство

В силовых структурах Кыргызстана сменилось руководство, сообщили ИА “24.kg” в аппарате президента КР. Read the rest of this entry »

ALMATI EYALETİNDE “ALMATI-TALDIKORGAN” YOL İNŞASI YENİDEN BAŞLADI

KC Ulaştırma ve İletişim Bakanlığı’na bağlı Otoyol Ku-rulu Bölge Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre, Almatı eyaletinde “Almatı-Taldıkorgan” yol inşası yeniden başladı.
Yapılan açıklamada, Almatı eyaletinde uzunluğu 350 km’den fazla Almatı-Taldıkorgan otoyolun yeniden inşası başladı. Taldıkorgan’dan Kapşigay’a kadar yeni yapılacak 27 metre genişliğinde 4 şeritli otoyol ve Kapşigay’dan Almatı’ya kadar 35 metrelik genişliğinde 6 Şeritli yol yapılacak, denildi. Read the rest of this entry »

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Cumhuriyetimizin Kuruluşunun 89. yıl dönümü münasebetiyle yayımladıkları mesaj:

“Aziz Vatandaşlarım,

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 89. yıl dönümünde sizleri sevgiyle, muhabbetle selamlıyorum. Bugün milletimizin en büyük bayramını coşkuyla kutlarken, Cumhuriyetimizi nitelikleri ve kazanımlarıyla her geçen gün daha da ileri taşımanın kıvancını duyuyoruz. Read the rest of this entry »

Freedom of Expression Network Re-launches Web Site

Baku, CASCFEN, Oct 28, 2012 – Baku, Azerbaijan based freedom of expression watchdog – Central Asian and Southern Caucasian Freedom of Expression Network (CASCFEN) has re-launched its web site at www.cascfen.net and started news dissemination on English from around the region.
As told to press CASCFEN Chairman Azer Hasret, the Network exists starting from March 20, 2003 but could get state registration only this summer. Read the rest of this entry »

AYNI HAMAM, AYNI TAS…

Cenab-ı Allah bizleri bir Kurban Bayramı’na daha kavuşturuyor. Bu sene, dini bayramın ardından milli bayramların en büyüğünü, Türk Devleti’nin yeni bir vizyonla kuruluşunun 89. Yılını yani “29 Ekim Cumhuriyet Bayramı”nı kutlayacağız. Read the rest of this entry »

Mutlu Bayramlara!

Sevgi,Saygi ve samimi duygularimla, birlik ve beraberlik icinde, Milletini korumanin verdigi gurur,Omuz omuza verilen mucadele,Dualarimizin ayni kalplerimizin ve duygularimizin bir oldugu bu gunde mubarek KURBAN BAYRAMINIZI en iyi dileklerimle kutlar hayirlara vesile olmasini temenni ederim, Read the rest of this entry »

BİR ULUSLAR ARASI FUARIN ARDINDAN

5-14 Ekim 2012 tarihleri arasında düzenlenen 3. Uluslararası Antalya Konyaaltı Kitap Fuarı’nın Irak Türkleri adına çok başarılı ve faydalı geçtiği inancındayız. Irak Türkleri ile ilgili kitap, dergi ve gazeteler fuar süresince sergilendi. Irak Türklerinin tarihi, edebiyatı, sanatı, kültürü ve folkloru hakkında Türkçe, Arapça ve İngilizce kaynaklar tanıtıldı. Fuara Irak Türkmen Birliği ve Dayanışma Derneği, Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği ve Kerkük Vakfı’nın katkıları ile hayata geçirildi. Read the rest of this entry »

Bişkekdə Müslüm Maqomayevin xatirə günü keçirilib

Bu gün, oktyabrın 25-də Bişkekdə Azərbaycanın Qırğız Respublikasındakı səfirliyi və Beynəlxalq TÜRKEL qəzeti redaksiyasının təşəbbüsilə Müslüm Maqomayevin xatirəsinə həsr olunmuş açıq qapı günü keçirilmişdir. Read the rest of this entry »