Sayaç
free counters

Archive for Nisan 2013

Arda Turan: Azerbaycan ismini göğsümde taşımak benim için büyük bir şeref

Atletico Madrid’de forma giyen Türk futbolcu Arda Turan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in kulübün teknik heyeti ve futbolcuları ile dün yaptığı görüşmede Azerbaycan’la ilgili izlenimlerini ve duygularını dile getirdi.

Öncelikle kabul için Cumhurbaşkanı Aliyev’e teşekkür eden Arda Turan şunları söyledi: Read the rest of this entry »

TÜRKİYE’DEKİ KONUTLAR ASTANA’YA NAZARAN DAHA UCUZ

Kazakh Petroleum’ Genel Müdürü Askar Orıngali’yin açıklamasında, yakın gelecekte Kazak vatandaşlarının da Rusya vatandaşları gibi Türkiye gayrimenkulüne olan talebinin yükseleceği bildiriliyor.
Askar Orıngali şöyle konuştu: “Günümüz şartlarında Türkiye’deki gayrimenkul fiyatı sadece yüksek gelirli vatandaşlarımız için değil, orta gelirli vatandaşlarımız için de uygundur. Read the rest of this entry »

Davutoğlu: Almatı İle İzmir’in Farkı Yok

Afganistan için “İstanbul Diyaloğu” toplantılara katılmak üzere Almatı’ya gelen T.C. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu toplantı sonrası Almatı’aa yaşayan Türklerle bir araya geldi. Ardından Türkistan’a geçen Davutoğlu Kazak-Türk Uluslararası Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesi’ni ziyaret etti. Üniversitede kendisine verilen fahri profesörlük ünvanı töreni sırasından bir konuşma yapan Davutoğlu, Sovyetler Birliği’nin dağılmasının bölgede jeopolitik, jeokültürel ve jeoekonomik bir dönüşüme neden olduğuna işaret eden Davutoğlu, Orta Asya milletlerinin bugün yeni bir yapı etrafında birleşmeleri gerektiğini vurguladı. Read the rest of this entry »

Türkiye Almatı’da ŞİÖ’nün Diyalog Ortağı Oldu

T.C. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun Kazakistan ziyareti sırasında 26 Nisan’da Davutoğlu ve ŞİÖ Genel Sekreteri Dimitri Mezentsev’in Almatı’da imza attıkları protokolle Türkiye’ye ŞİÖ’nün diyalog ortağı statüsü tanındı. Protokol, Afganistan sorunuyla ilgili olarak Kazakistan’da düzenlenen İstanbul Süreci Bakanlar Konferansı’nın bitiminden sonra imzalandı. Türkiye 21 Ekim 2011 tarihinde ŞİÖ’ne “diyalog ortaklığı” statüsü ile ilgili resmi başvurusunu ŞİÖ Genel Sekreterliği’ne yapmıştı. Read the rest of this entry »

Kazakistan Türkiye İçin Dost Bir Ülke

T.C Astana Büyükelçisi Ömer Burhan Tüzel:
“Kazakistan Türkiye için dost bir ülke, stratejik bir ortak, Asya’ya açılan kapımız, bölgedeki en önemli ekonomik işbirliği ortağımız, duygusal bir pencereden baktığımızda ise ata yurdumuzdur. Kazakistan ayrıca son yıllarda, Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in dirayetli ve ileri görüşlü liderliği sayesinde hem bölgesel hem de küresel bir aktör olarak varlığını hissettirmeye başlamıştır. Bu itibarla Kazakistan, Türkiye için aynı zamanda bölgesel işbirliği ve entegrasyonun ilerletilmesinde ve küresel meselelerde de öndegelen bir işbirliği ortağıdır. Read the rest of this entry »

TÜRKİYE GAZETECİLER CEMİYETİNDE EN ÇOK OY CELAL TOPRAK VE VAHAP MUNYAR’IN’IN

İstanbul – TurkelPress (Yılmaz PARLAR) TGC Türkiye Gazeteciler Cemiyeti seçimi yapıldı en çok oyu Hürriyet gazetesi Köşe yazarı Vahap Munyar ile Cem Medya Tv Grup Başkanı ve EGD Ekonomi Gazeteciler Derneği Celal Toprak aldı.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) 44. Olağan Genel Kurulu’nda ‘Bağımsız-Bağlantısız-Özgür Gazetecilik Grubu’nun listesi firesiz seçimleri kazandı. Read the rest of this entry »

Kazak Devlet Radyosu’nun Bu Haftasonu Konuğu Azerbaycan Kültür Ve Turizm Bakanlığı Bölüm Başkanı

Her hafta Cumertesi günleri Almatı saati ile 15:35de (Bakü saatı ile 14:35de) Kazakistan Devlet Radyosu’nda (Almatı FM-101) yayımlanan Azerice programın bu haftasonu (27.04.2013) konuğu Azerbaycan Kültür ve Turizm Bakanlığı Bölüm Başkanı Mahir GAHRAMANOV olacak. Read the rest of this entry »

TÜRK AYVAZOVSKİ’Sİ MUSTAFA GÜNEN İSO GALERİDE

İstanbul – TurkelPress (Yılmaz PARLAR) Rus Marinist ressam İvan Ayvazovski gibi deniz dalgalarına gönül vermiş Mustafa Günen kendine has üslup teknikleriyle yaptığı eserlerini İSO galeride sergiliyor. Read the rest of this entry »

Nasrettin Hoca’nın Mezarı da Dünyanın Merkezinde

Türk Dünyasını Heyecanlandıran Bulgu
Tarihsel Belirsizlik Sona Erdi

Nasrettin Hoca’nın mezarının, doğduğu yer olan ve bir hicvinde ‘Dünyanın merkezi burasıdır’ dediği Eskişehir’in Sivrihisar İlçesinde olduğu tespit edildi.

Türk Dünyasında büyük heyecan uyandıran bulguya, Anadolu Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Erol Altınsapan ile Türk Dili ve Edebiyatı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Mahur Tulum’un bir süredir yürüttükleri çalışmalar sonucunda ulaşıldı. Read the rest of this entry »

Kazak Devlet Radyosu’nun Bu Haftasonu Konuğu Telli BORÇALI

Her hafta Cumertesi günleri Almatı saati ile 15:35de (Bakü saatı ile 14:35de) Kazakistan Devlet Radyosu’nda (Almatı FM-101) yayımlanan Azerice programın bu haftaki konuğu Telli BORÇALI olacak. Telli Hanımın aşık sanatına nasıl gelmiş olduğu konusu ele alınacak. Read the rest of this entry »

BASIN BİLDİRİSİ

Türk Keneşi (Konseyi) Diaspora İşlerinden Sorumlu Bakanlar ve Kuruluş Başkanlarının 2013 Ocak ayında Bakü’de düzenlenen ilk toplantısında alınan karar doğrultusunda kurulan Türk Keneşi Diaspora Temas Grubu, birinci toplantısını 18 Nisan 2013 tarihinde İstanbul’da Türk Keneşi Sekretaryası’nın ev sahipliğinde gerçekleştirmiştir. Toplantıya Türk Keneşi üye ülkeleri Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Türkiye adına katılan yetkililer, Türk devletlerinin dünyanın birçok bölgesinde sayıları milyonları bulan diasporaları arasında işbirliği ve eşgüdüm sağlanmasına yönelik hususları ele almışlardır. Read the rest of this entry »

VƏTƏN qəzeti №05 (124) – 2013-ci il

Qazaxıstan Azərbaycanlıları Assosiasiyası Respublika İctimai Birliyinə bağlı “VƏTƏN” qəzetinin №05 (124) 2013-ci il sayını təqdim edirik.
Oxumaq üçün aşağıdakı linkə tıklasanız yetərlidir.
Bizimlə əlaqə saxlamaq istəsəniz, yaxud təklif və arzularınız olsa +7701 3442771 (2) saylı telefona zəng vura, yaxud, turkelyeni@yahoo.com ünvanına məktub yaza bilərsiniz.
İndi oxumanız üçün aşağıdakı linki tıklayın! Read the rest of this entry »