Sayaç
free counters

Archive for Ocak 2014

Batı-İran Yakınlaşması HASEN’de Masaya Yatırıldı

HASSENİstanbul – TurkelPress (Yılmaz PARLAR) Hazar Strateji Enstitüsü “Batı ve İran Yakınlaşmasının Bölgesel Etkileri” başlıklı yuvarlak masa toplantısına ev sahipliği yaptı. Toplantıda olası bir İran – Batı yakınlaşmasının Orta Doğu ve Avrasya’daki siyasi, ekonomik ve jeopolitik güç denklemlerine etkileri tartışıldı.
“İran’da yeni Cumhurbaşkanı Ruhani sonrası süreç uluslararası diplomasi açısından ne ifade ediyor? Read the rest of this entry »

ATN POLICY (АТН ПОЛИС) KAPALI ANONİM SİGORTA ŞİRKETİ

DSC00433Kırgızistan’iı başkenti Bişkek’te bulunan ATN POLICY (АТН ПОЛИС) KAPALI ANONİM SİGORTA ŞİRKETİ”nin mali işlerden sorumlusu Mahmut KÜRŞAT ÖNDEŞ ile buluştuk. ÖNDEŞ şunları tüm okuyucuların dikkatine sunde: – 2001 yılında kurulan ATN POLICY Kapalı Anonim Sigorta Şirketi, Kırgızca ATAЙЫН kelimesinin kısaltılması olan (ATN) Özel poliçe anlamına gelmektedir. Read the rest of this entry »

Kırgız-Çin sınırında izinsiz sınır geçişi yapan 11 kişi öldürüldü

Kırgızistan’ın güneydoğusunda Çin sınırına 40 kilometre mesafede kimliği belirsiz silahlı BİR grup tarafından orman koruyuculuğu görevini üstlenen bir avcının öldürüldüğü açıklandı.Olay yerine yetişen Kırgız sınır muhafız askerleriyle grup arasında çıkan çatışmada, 11 saldırganın öldüğü belirtildi. Read the rest of this entry »

Письмо от имени Президента Кыргызской Республики Алмазбека Атамбаева вручено выдающемуся манасчи Жусупу Мамаю

24 января с.г. в целях вручения письма от имени Президента Кыргызской Республики Алмазбека Атамбаева выдающемуся манасчи Жусупу Мамаю, руководитель Визового пункта МИД КР в г. Урумчи Сулайман Примкулов посетил село Акчий Кызыл-Суу Кыргызской автономной области Синцзянь-Уйгурского Автономного Района Китайской Народной Республики.
Письмо Президента А. Атамбаева было вслух зачитано известному манасчи Ж. Мамаю. В торжественном мероприятии приняли участие представители села Акчий Кызыл-Суу Кыргызской автономной области, а также близкие родственники, дети и внуки известного манасчи. Read the rest of this entry »

AK Parti”nin İstanbul adayı Kadir Topbaş oldu

Kadir TOPBAŞ ve Ramiz MEŞEDİHASANLI

Kadir TOPBAŞ ve Ramiz MEŞEDİHASANLI

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti”nin 21 il belediye başkan adaylarını açıkladı. AK Parti”nin İstanbul adayı Kadir Topbaş oldu.
Kadir Topbaş kimdir? Kadir Topbaş, 8 Ocak 1945 yılında Artvin’in Yusufeli ilçesinde doğdu. Henüz 3 aylıkken İstanbul’a gelen Kadir Topbaş, orta öğrenimine Işık Lisesi’nde başlayıp İstanbul İmam Hatip Lisesi’nde tamamladı. 1972 yılında Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden, 1974 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nden mezun olan Kadir Topbaş doktora tezini, İstanbul Üniversitesi Sanat Tarihi ve Arkeoloji Bölümü’nde “Hidiv Kasrı ve Boğaziçi Sivil Mimarisindeki Yeri” konusunda tamamladı. Read the rest of this entry »

Cостоится церемония вручения премии «Ак жүрөк»

31 января 2013 года, начало в 14.00. в Кыргызском национальном ордена В. И. Ленина академическом театре оперы и балета им. Абдыласа Малдыбаева состоится церемония вручения премии «Ак жүрөк» («Меценат года») победителям ежегодного конкурса “Меценат года” по итогам 2014 года. Открытием церемонии станут совершенно новые имена меценатов из Баткенской, Таласской, Нарынской и других областей Кыргызстана, которые совершали безвозмездные миллионные вклады в различные социальные программы, помогали строить детские сады, мосты, школы и многое другое. Read the rest of this entry »

Türk Bankalarının Yurtdışı Şubelerinden de Eximbank Kredisi Kullanılabilecek

Türk Eximbank, yurtiçinde yerleşik bankaların yurtdışında faaliyet gösteren şube, iştirak banka ve muhabir bankaları aracılığıyla da alıcı kredisi kullandırılmasını mümkün kılacak yeni bir program geliştirdi. Bu kapsamda ilk etapta Ziraat Bankası ile işbirliği anlaşması imzalanırken diğer bankalarla da programın yaygınlaştırılması hedefleniyor. Türk Eximbank’tan yapılan açıklamaya göre program ile yurtdışında yerleşik ithalatçıların Türkiye’de yerleşik ihracatçılardan satın alacağı Türk menşeli malların alıcı kredileri ile finanse edilmesi hedefleniyor. Read the rest of this entry »

Bakü, 20 Ocak 1990`ı hatırlarken

Azer Hasret, azer@azerhasret.com

Azerhsrt2Ben o zaman öğrenciydim. Azerbaycan hâlâ Soyvetler Birliği`nin bir cumhuriyetiydi. Yani şimdiki gibi bağımsız değildi. Ruslar`ın hegemonyası altındaki güzelm ülkemde özgürlükler yoktu. Hep istismar altındaydık.

1988 yılında Ermenistan`da yaşayan 250 binden fazla Azerbaycan Türkü`nün torpaklarından sürülmesi, hem de dövülerek, sövülerek ve öldürülerek yok edilmeye çalışılması Azerbaycan`da halkı ayağa kaldırmıştı. Read the rest of this entry »

Astana’da Hazar’ın hukuki statüsüyle ilgili toplantı yapılıyor

hazar-deniziHazar Denizi’nin hukuki statüsüyle ilgili Anlaşmanın hazırlanmasına ilişkin Özel Çalışma Grubunun 35. toplantısı 30 Ocak’ta Kazakistan’ın başkenti Astana’da yapılacak. İran’ın ISNA ajansının haberine göre, İran Dışişleri Bakan Yardımcısı ve İran’ın Hazar’dan Sorumlu Özel Temsilcisi İbrahim Rahimpur toplantıya katılmak üzere gelecek hafta Kazakistan’ı ziyaret edecek. Read the rest of this entry »

Türkmeneli’ndeki Birlik Avrupa’ya Yansıdı

00(1)Irak’ta Türkmenler arasında yaşanan ve sonucunda seçimlere az bir süre kala Kerkük Türkmen Cephesi’nin kurulması, Avrupa’da Eşref Kerküklü önderliğinde Hollanda’da yapılan büyük buluşmayla yaşama geçirildi.

Bu bağlamda Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da Türkmen önderlerini anma buluşmasının üçüncüsü yoğun katılımla yapıldı. Hollanda Türkmenleri Birliği tarafından düzenlenen buluşmaya Irak Türkmen Cephesi (ITC) Avrupa Birliği/Brüksel Temsilcisi Hassan Aydınlı, Hollanda Türkmenleri Birliği Genel Başkanı Eşref Kerküklü ve Hollanda Türkmenleri Birliği danışma kurulu Başkanı eğitimci Halil Otrakçı konuşmacı olarak katıldılar. Read the rest of this entry »

Ukrayna, Rusya ve AB yol ayrımında

hazarİstanbul – TurkelPress (Yılmaz PARLAR) Hazar Strateji Enstitüsü (HASEN) “Ukrayna için hangisi daha faydalı: Gümrük Birliği mi yoksa Avrupa Entegrasyonu mu?” konulu yuvarlak masa toplantısına ev sahipliği yaptı.
Toplantıda Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç’in “AB Ortaklık Anlaşması”nı reddederek Rusya’nın Gümrük Birliği’ne yeşil ışık yakmasının sebebi, riskler, bu kararın sonuçları ve Ukrayna kamuoyunun yaşananlara bakışı derinlemesine analiz edildi. Hazar Strateji Enstitüsü Dış Politika ve Güvenlik Araştırmaları Merkezi Uzmanı Prof. Dr. Bülent Aras’ın moderatörlüğünde gerçekleşen toplantıya Ukrayna Ulusal Bilimler Akademisi Dünya Ekonomisi ve Uluslararası İlişkiler Enstitüsü Bölüm Başkanı Sergii Tolstov ve HASEN Dış Politika ve Güvenlik Araştırmaları Merkezi Uzmanı Prof. Dr. Mesut Hakkı Caşın konuşmacı olarak katıldı. Read the rest of this entry »

Hep Türklük İçin savaştım

Azerhsrt2CASCFEN Başkanı Azer Hasret: “Kendimi anlayalı, Türk kimliğimi idrak edeli hep Türklük için savaştım.”

– “Evet, bir zamanlar Türkiye Türk dünyası için gerçekten tek merkez, tek rehber olarak görülebilirdi.
Çünkü Rus-Sovyet işgali altındaki Türk devletleri Türklüğünü bile anlamazdı o zamanlar. Read the rest of this entry »