Sayaç
free counters

Archive for Mart 2014

31 Mart Azerbaycan’da ‘soykırım günü’

1970452_615893405145531_92261612_nAzerbaycan halkı, bundan tam 95 yıl önce, bolşevik Rusların desteğiyle topraklarına giren Ermenilerin soykırımına uğramıştı.

100 bine yakın savunmasız insan, işkence gördü, katledildi.
30 Mart 1918’de Ermeniler, Türkleri Kafkasya’dan temizleme planını uygulamaya koydu. Bolşevik Rusyası da Ermenilerin yanında yer aldı. Read the rest of this entry »

Kazakistan’da Karışık Evlilikler Artıyor. Yabancı Evliliklerde Türkler Önde

duğun4Kazak yetkililer Kazakistan’da karışık evlilikler konusunda bir araştırma yaptı.Araştırmaya göre, ülkede farklı milletler ya da diğer deyişle karışık evlilikler Sovyet dönemine dayanıyor. Sovyet döneminde Kazakistan, “Halkların Dostluk Laboratuarı” olarak adlandırılıyordu.

Kazakistan’da karışık evlilikler en çok Kazak ile Koreli, Koreli ile Rus, Rus ile Tatar ve Kazak ile Uygur kökenliler arasında yapılmakta. 1970 yılında yapılan nüfus sayımına göre Kazakistan’da karışık evliliklerin oranı %20.6, 1979 yılında %21.5 ve 1989 %23.9 olarak kaydedildi. 1999 yılından itibaren 2005 yılına kadar ise karışık evliliklerin oranı %21.4’ten %18.8’e düştü. Bundan sonraki yıllarda da devamlı azalma gözlemlendi. 2009 yılında yapılan karışık evliliklerin oranı %18.1, 2011 yılında %17.5 ve 2012 yılında %16.2 olarak kayıtlara geçti. Read the rest of this entry »

NAZARBAYEV: ALMATI, BAĞIMSIZLIĞIMIZIN BEŞİĞİ

nazarbayev-konuşma-yapıyor1Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev Almatı şehrinin gelişimi ile ilgili bir toplantı düzenledi.
Toplantı sırasında, şehrin 2013 yılına ait sosyo-ekonomik gelişme göstergeleri ve önümüzdeki dönem için planlar ele alındı.
Konuşmasında, şehrin gelişme konularının her zaman devletin gündeminde olacağını dile getiren Nazarbayev, “Almatı ülkemizin en büyük şehri ve Astana ile birlikte gelişmelidir. Böyle bir şehir bilim, inovasyon ve eğitimin gelişme merkezi oluyor. Almatı ekonomi, KOBİ, şehircilikte lider konumunu koruyor. Nüfus sayısı 1,5 milyon kişiye çıkmasıyla çevre temizliğini düşünmek zorundayız. Read the rest of this entry »

TWİTTER YASAĞI TURİZMİDE VURDU

timur bayındır2Istanbul – TurkelPress (Yılmaz PARLAR) Turizme darbe gibi inen iletişim kanalı olan Twitter kapatılma kararı- kullanma yasağı “Elektronik ortamda ve bunların başında gelen twitter kullanımı “Ülkeyi daha iyi nasıl tanıtırız İşletmemizi daha iyi nasıl tanıtırız” şeklinde kullanan turizm sektörünü de etkiledi.

(TUROB) Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği Mart ayı geleneksel toplantısı İstanbul-Küçükçekmece Elite World Business Hotel’de gerçekleşti. Toplantıya İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu İBB Turizm İl Müdürü Tülin Ersöz TAF Ahçılar Federasyon Başkanı Yalçın Manav gibi isimlerin de olduğu turizm sektörün mensupları temsilcileri katıldılar. Read the rest of this entry »

Nasıl oy kullanacaksınız – 2014 Yerel Seçimleri

2014_Yerel_Se__imleri_9135056502014 Yerel Secimleri’nde mavi, il genel meclisi üyelikleri seçiminde turuncu, mahalle ve köy seçimlerinde mor renkli oy zarfları kullanılacak. Sandık seçmen listesinde kaydı olmayanların oy kullanmalarına izin verilmeyecek.
Yüksek Seçim Kurulu’nun 30 Mart’ta yapılacak yerel seçimlere ilişkin bazı kararları Resmi Gazete’de yayımlandı. Belediye seçimlerinde mavi, il genel meclisi üyelikleri seçiminde turuncu, mahalle ve köy seçimlerinde mor renkli oy zarfları kullanılacak. Read the rest of this entry »

Programın konusu Türk Dünyası Gazeteciler Şurası ile ilgili olacak

IMG_4094Her hafta Cumaertesi günleri Almatı saati ile 15:35′te (Türkiye saati ile 11:35)Kazakistan Devlet Radyosu’nda (Almatı FM-101) yayımlanan Azerice programın bu haftaki konuğu Azerbaycan Metbuat Şurası Başkanı Eflatun AMAŞOV, CASCFEN Başkanı Azer HASRET ve ŞARG Gazetesi Baş Editörü Akif AŞIRLI olacak.
Programın konusu Türk Dünyası Gazeteciler Şurası ile ilgili olacak. Read the rest of this entry »

350 gazeteciden Pekine İlham Tohti tepkisi

ilham_toxtiEskişehir, Yalquzaq.com, 27.03.2014 – Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Etkinlikleri kapsamında, Eskişehir Valiliği, Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı, Gazeteciler Cemiyetleri Basın Vakfının işbirliğiyle ve Dünya Gazeteciler Federasyonu, Türkiye Gazeteciler Federasyonu, Türk Dünyası Genç İletişimciler Birliği ve Anadolu Spor Gazetecileri Derneğinin desteğiyle 19-22 Mart 2014 tarihleri arasında Eskişehirde bir araya gelen 350 gazeteci; Doğu Türkistan Sürgün Hükümeti temsilcilerinin önerisiyle; Mart ayı başlarında Çin polisi tarafından internet üzerinden yaptığı yayınlar ve yayınladığı yazılarla rejim karşıtı suç işlediği gerekçesiyle gözaltına alınan gazeteci-akademisyen İlham Tohti için dünyada gündem oluşturulmasına karar verdi. Read the rest of this entry »

Ana Sayfa | DÜNYA 28/03/2014 01:50 Avrupa Gazete RSS Feed Rusya’nın Kırım’ı ilhakı yasa dışı

Rusya_619715445193 üyeli BM Genel Kurulu, Rusya’nın Kırım’ı ilhakının yasa dışı olduğuna ilişkin Ukrayna tasarısını kabul etti. Oylamada 100 ”evet”, 11 ”hayır” oyu kullanıldı. 58 ülke çekimser kaldı

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, Rusya’nın Kırım’ı ilhakının yasadışı olduğunu içeren tasarıyı oy çokluğuyla kabul etti. 193 üyeli BM Genel Kurulu’nda, Kanada, Kosta Rika, Almanya, Litvanya, Polonya ve Ukrayna’nın hazırladığı, Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne ilişkin karar tasarısı için, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 100 ülke ”evet”, 11 ülke ”hayır” ve 58 ülke ise ”çekimser” oy kullandı. Read the rest of this entry »

Kazakistan Halklar Asamblesi’nin 21’nci Kongresi Toplanacak

Nursultan Nazarbayev

Nursultan Nazarbayev

Dünyada başka örneği olmayan Kazakistan Halklar Asamblesi’nin 21’nci Kongresi 18 Nisan 2014 tarihinde Astana’da toplanacak. Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in Kazakistan Halklar Asamblesi’nin 21’nci Kongresi’nin toplanmasına ilişkin imzaladığı kararnamede, Kongre’nin, bu yılki gündemi “Kazakistan–2050 Stratejisi: Barış, Maneviyat ve Uyum Kültürü.

” Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in kararına istinaden, bu toplantı,Kazakistan Halkı Birlik Günü münasebetiyle toplanıp kongre çalışmalarına Halklar Asamblesi’nin tüm eyaletlerdeki temsilcileri ve Kazakistan Parlamentosu milletvekilleri ile sivil toplum kuruluşları, diplomatik misyonlar ve basın kuruluşlarının temsilcileri katılacak. Read the rest of this entry »

Programın konusu Türk Dünyası Gazetecilerinin Birliği olacak

Ramiz MEŞEDİHASANLI ve Şemsettin KUZECİ

Ramiz MEŞEDİHASANLI ve Şemsettin KUZECİ

Her hafta Perşembe günleri Almatı saati ile 15:35′te (Türkiye saati ile 11:35)Kazakistan Devlet Radyosu’nda (Almatı FM-101) yayımlanan Türkce programın bu haftaki konuğu Türk Dünyası Genç İletişimciler Derneği Başkanı Şemsettin KUZECİ ve Dünya Gazeteciler

Menderes DEMİR ve Ramiz MEŞEDİHASANLI

Menderes DEMİR ve Ramiz MEŞEDİHASANLI

Federasyonu Başkanı Menderes DEMİR olacak.
Programın konusu Türk Dünyası Gazetecilerinin kurulacak olan Şurası hakkında konu olacak.
Uluslararası Türkel Gazetesi’nin de baş editörü olan Doç.Dr Ramiz Meşedihasanlı ve Höküme Halilova tarafından hazırlanan programa e-posta ve telefonla da soru ve merak ettiklerinizi iletebilirsiniz. E-posta: turkelyeni@yahoo.com
İrtibat telefonları +701 344 27 71, +701 344 27 72
Canlı yayın için tıkla   Read the rest of this entry »

Ayşe Paslanmaz ‘yaşa Sevdiğim’ Adlı Şiir Kitabını Çıkarttı

ayseKapadokya Şairler Yazarlar Birliği Derneği Başkanı Ayşe Paslanmaz, ‘Yaşa Sevdiğim’ adlı ilk şiir kitabını çıkarttı.Ürün Yayınevi’nden çıkan 200 sayfalık kitabında doğup büyüdüğü toprakların tılsımlı havasını, şiirlerinin satır aralarına edebi bir üslup ile yansıttığını kaydeden Paslanmaz, okuyucularının şiirlerinde kendinden izler bulabileceğini kaydetti. Paslanmaz: “Kitabımda yoğun bir duygu atmosferi adeta katman katman yapraklar halinde açıyor. Şiir benim için çok önemli, bu kitaba yıllarımı verdim, çok emeğim var. Birçok şiir etkinliklerinde okuduğum şiirlerimden özellikle gençler çok etkileniyorlar, hayran oluyorlar. Read the rest of this entry »

“GENÇ KOLEKSİYONERLER SERGİSİ”

elgizİstanbul – TurkelPress (Yılmaz PARLAR) Elgiz Müze bu sefer kapılarını “Genç koleksiyonerler sergisi” olarak sanatseverlere açtı. 5 genç kuşak koleksiyoner, Ahu Büyükkuşoğlu Serter, Ebru Özdemir, Hüma Kabakçı, Mehmet Ali Bakanay, Tansa Mermerci Ekşioğlu’nun koleksiyonlarından seçkileri, küratör Haşim Nur Gürel ve müze ekibi tarafından kurgulanıp, tasarlanarak, izleyicilerle buluştu. Açılışta bir araya gelen sanatcılar, koleksiyoncular çağdaş sanat serlerini uzun süre izleme fırsatı buldular. Read the rest of this entry »