Sayaç
free counters

Archive for Nisan 2014

Yarın Regaip Kandili

cami-jpg20140430095534Kameri aylar olan ve İslamiyet’te önem atfedilen üç aylar başladı. Üç ayların ilk ayı recepin ilk perşembe günü olan Regaip Kandili yarın kutlanacak.

Kameri ayların yedincisi olan recep ile başlayan, şabanla devam eden ve ramazan ile son bulan ayların toplu adı olarak da tanımlanan üç ayların ilki olan recep ayının ilk cuma gecesinde, 1 Mayıs Perşembe akşamı Regaip Kandili idrak edilecek. Read the rest of this entry »

Kazan – Türk Dünyasının başkenti

10 26 Nisan’da Tataristan Cumhuriyeti’nin başkenti Kazan şehri Türk Dünyası Kültür Başkenti ünvanını aldı. TÜRKSOY üye ülkelerinin şehirlerinden birini her yıl Türk Dünyası Kültür Başkenti olarak ilan etme kararı 2010 yılında İstanbul’da verilmişti.

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, ‘Kazan- 2014 Türk Dünyası Kültür Başkenti’ Yılı Açılış Töreni’nde yaptığı konuşmada ‘Bu girişimi ileri sürerken her şeyden önce büyük Türk dünyasının eski ve yeni şehirlerinin Türk halklarının mirasının özenle korunduğu ve 21. yüzyılda Türk dünyasının kültürünün oluştuğu merkezler olması gerektiği ve olabildiğini düşünüyorduk’ dedi. Read the rest of this entry »

ANKARA’DA “KAZAK MÜZİĞİ AKŞAMI” DÜZENLENDİ

Kazakistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamada, Türkiye başkenti Ankara’da Kazakistan’ın Ankara Büyükelçiliği desteğiyle TRT TV kanalınin Merkez Konser Salonunda “Kazak Müziği Akşamı” düzenlendiği bildirildi.
Konsere Kazakistan’ın Ankara Büyükelçisi Canseyit Tümebayev, TRT-Avaz TV Kanal Koordinatörü Yüksel Değercan, başkentin kültür çevreleri temsilcileri, toplum admları ve siyasiler, TBMM milletvekilleri ve sanatseverleri katıldılar. Read the rest of this entry »

Adıgey’de “çay güzergahı” oluşturuldu

Аслан ТхакушиновAdıgey Cumhuriyetinde yeni turistik güzergah kuruldu. Güzergaha “çay yolu” adı verildi.

Adıgey Cumhuriyeti Rusya Federasyonuna dahil olup ülkenin güneyindeki Kafkas Dağlarında bulunuyor. “Çay yolu” dünyanın en kuzey çayın plantasyonlarından geçiyor. Bu çay, dünyada en iyi olanlarından biri olarak tanındı. Buradaki çay yetiştirmekle ilgili deneyim eşsizdir. Çay sıcaksever bir bitki ve genelde subtropikal iklim bölgesinde yetişir. Adıgey böyle bir bölgede bulunmuyor, buranın iklimi çay yetiştirmek için pek te uygun değil. Read the rest of this entry »

Rusyalılar Mayıs tatilleri için Türkiye’ye gidecek

9Istanbul_13Rusya’nın en büyük insan kaynakları şirketlerinden HeadHunter, “Rusyalılar Mayıs tatillerini nasıl geçirmeyi planlıyor?” konulu bir araştırma gerçekleştirdi.

Rusya’da geleneksel olarak iki uzun tatil dönemi var. Biri Ocak ayı başlarında Yeni Yıl ile Ortodoks Noel bayramlarını birleştiren, diğeri ise Bahar Bayramı ile Zafer Bayramı’nın kutlandığı Mayıs ayı başlarında yer alıyor. Bu yıl Bahar Bayramı 1-4 Mayıs, Zafer Bayramı ise 9-11 Mayıs günleri kutlanıyor. Read the rest of this entry »

Türkiye’nin doğalgazda yeni rotası Norveç!

300x152856_dogalgaz_2Doğal gazda yeni rota Norveç. Enerji Bakanı Taner Yıldız, önemli açıklamalarda bulundu, yeni rotanın Norveç olduğunu kaydetti.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye’nin doğal gazla ilgili talebinin, doğal gaz kaynak ülke arayışının bir noktasının Norveç olduğunu belirtti. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Norveç’teki resmi temasları kapsamında görüştüğü Norveç Petrol ve Enerji Bakanı Tord Lien ile ortak basın toplantısı düzenledi. Read the rest of this entry »

Nazarbayev’den Avrasya Ekonomik Birliği’ne İlişkin Açıklama

auto-nazarbayev-den-avrasya-ekonomik-birligi--5960373_oKazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev: “Avrasya Ekonomik Birliği gelecek vadediyor.
Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Avrasya Ekonomik Birliği’nin gelecek vadetttiğini belirterek, entegrasyonla birlikte üye ülkelerin kümülatif Gayrisafi Yurtiçi Hasılası’nın (GSYH) 2030’da 900 milyar dolara kadar çıkabileceğini söyledi. Read the rest of this entry »

Nazarbayev: Sscb’nin Yeniden Kurulması Mümkün Değil

nazarbayev-sscb-nin-yeniden-kurulmasi-mumkun-degil-5963813_2196_oKazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, eski Sovyetler Birliği’nin yeniden kurulmasının mümkün olmadığını söyledi.
Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, eski Sovyetler Birliği’nin yeniden kurulmasının mümkün olmadığını söyledi. Nazarbayev Rusya’nın başkenti Moskova’daki Lomonosov Üniversitesinde öğrencilere hitaben yaptığı konuşmada, Sovyetler Birliği’nin yeniden canlandırıldığı şeklindeki iddiaların söylentiden ibaret olduğunu ifade etti. Read the rest of this entry »

Uçağın parçaları bulundu iddiası

290420141658291836730_28 Mart’ta 239 yolcusuyla kaybolan Malezya Havayolları uçağına ait parçaların Bengal Körfezi’nde bulunduğu iddia edildi.

Avustralya petrol ve doğalgaz arama şirketi “GeoResonance”, esrarengiz bir şekilde ortadan kaybolan Malezya uçağına ait parçaları, Read the rest of this entry »

Neft Daşları havzasında yeni kuyu işletmeye alındı

thumb300_20140429072458549Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet Petrol Şirketi (SOCAR), Hazar Denizi’nde bulunan Neft Daşları havzasında bir kuyuyu daha işletmeye aldı.

Şirketten yapılan açıklamada, Neft Daşları havzasındaki 2150 sayılı sondaj iskelesinde yeni açılan 2150 sayılı petrol kuyusunda sondaj çalışmalarının tamamlanmasının ardından petrol üretimine geçildiği ifade edildi. Read the rest of this entry »

Azerbaycan Savunma Bakanlığından dört Ermeni askerinin Azerbaycan tarafına geçmesine ilişkin açıklama

thumb300_20140429055239504Azerbaycan Savunma Bakanlığının basın hizmetinden yapılan açıklamada, dört Ermeni askerinin Azerbaycan tarafına geçtiğine ilişkin resmi bilginin bulunmadığı belirtildi.

Daha önce bazı basın kuruluşlarında, cephe hattının Füzuli ilçesi bölümünde 4 Ermeni askerinin Azerbaycan tarafına geçtiklerine ilişkin haber yer aldı. Haberde, Ermenistan Silahlı Kuvvetlerinin 1 subayı ve 3 askerinin Azerbaycan tarafına teslim oldukları belirtilmiş, bu neden olarak askerlerin Azerbaycan’ın işgal edilmiş topraklarında görev yapmayı reddetmeleri gösterilmişti. Read the rest of this entry »

Liverpool, Fenerbahçe, Marseille ve Anderlecht Azerbaycan’a geliyor

thumb300_2014042907175583829 Mayıs – 1 Haziran tarihlerinde 15 yaş altı (U-15) takımlar arasında yapılacak 3. Gebele Kupası uluslararası turnuvasının tüm katılımcıları kesinleşti.

Gebele kulübünün resmi internet sayfasında yer alan bilgiye göre, Fenerbahçe (Türkiye), Lokomotif (Rusya), Liverpool (İngiltere), Marseille (Fransa) ve Anderlecht (Belçika) kulüplerinin ardından Neftçi (Azerbaycan) ve Udinize (İtalya) kulüpleri de turnuvaya katılacaklarını resmen teyit ettiler. Read the rest of this entry »