Sayaç
free counters

Archive for Haziran 2014

KAZAKİSTAN’IN TÜRKÇE KONUŞAN ÜLKELER İLE TİCARETİ 4.9 MİLYAR $ ULAŞTI

Ekonomi ve Bütçe Planlama Bakan Yardımcı Timur Jaksılıkov’un bildirdiğine göre, Kazakistan’ın Türkçe Konuşan Devletler İşbirliği Konseyi (Türk Konseyi) ülkeleri ile ticaret ve ekonomik işbirliği 2013 yılında 4 milyar 930 milyon dolar olarak gerçekleşti. Read the rest of this entry »

Kazakistan’daki Yusuf Camii En Güzel 10 Cami Arasına Girdi

kazakistan-daki-yusuf-camii-en-guzel-10-cami-6203139_400Kazakistan’ın Pavlador şehrindeki Yusuf Camii mimari olarak dünyadaki en güzel 10 cami arasına girdi. Kazakistan’da yayın yapan “İslam. kz” internet sitesinde yer alan haberde, 2001 yılında farklı bir mimari tarzıyla inşaa edilen cami, mimari açıdan dünyanın en iyi 10 camisi arasına girmeyi başardı. Kıpçak sanatından örneklerin modern tarzda tasarlanarak inşa edilen cami mimarisiyle göz dolduruyor. Read the rest of this entry »

BAŞBAKAN BAKANLIKLARA TALİMAT VERDİ

Girişimciler Ulusal Odası’nın ilk Kongresi’ne katılan Başbakan Karim Masimov Ekonomi ve Bütçe Planlama Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve Bölgesel Kalkınma Bakanlığı’na talimatlar verdi.
Karim Masimov, Ekonomi ve Bütçe Planlama ve Bölgesel Kalkınma Bakanlıklarına hitaben yaptığı konuşmada, “Düzenli olarak “İş Ortamı” bağımsız reytinginin düzenlenmesi ve Kazakistan’da girişimciliğin durumu hakkında yıllık ulusal raporun hazırlanması ve yayınlanmasına ilişkin masrafların 2015-2017 yıllarına ait devlet bütçesinde öngörülmesi için talimat veriyorum.” dedi. Read the rest of this entry »

III. Uluslararası Kaşgarlı Mahmut Hikâye Yarışması

downloadKonu: “Serbest”
Hikayelerin Son Teslim Tarihi: 30 Eylül 2014
Dereceye Girenlerin Açıklanması: 1 Kasım 2014
Ulusal Ödül Törenleri Düzenlenmesi: Kasım 2014
Uluslararası Değerlendirme: Kasım 2014
Uluslararası Ödül Töreni: Aralık 2014 – Bakü/Azerbaycan Read the rest of this entry »

JAGUAR’A DEĞİL SOLEX’E GİTTİM

solexCeylan Intercontinental Hotelde Basın t oplantısıİstanbul – TurkelPress(Yılmaz PARLAR) Radikal gazetesinden Müge Akgün, şimdiki eşiyle onbeş yaşında tanışmasına sebeb olan eşinin Solex marka bisikleti oluşunu, anekdot olarak, Cible Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Jean Pierre Bansard ve Solex Ceo’su Gregory Trebaol’un Ev Sahipliğinde 24 Haziran 2014 Tarihli Ceylan Intercontinental Hotelde gerçekleşen “Fransızların Efsanevi Bisiklet Markası ‘Solex’ Türkiye’de konulu” Basın Toplantısında aktardı. Read the rest of this entry »

Sebahattih Balcı: Bütün mezunlarımıza güveniyoruz, hepisine kefil oluyoruz

IMG_724824 Haziran 2014 tarihinde Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te Kırgızistan-Türkiye “Manas” Üniversitesinde (KTMÜ) 13.Mezuniyet Töreni yapıldı. Çeşitli ülke elçiliklerinden temsilcilerin, Türkiye’den gelen akademisyenlerin ve üniversite öğretim elemanlarının katıldığı törende bu sene 527 öğrenci mezun oldu. Read the rest of this entry »

İpek Yolu belgeseli seyirciyle buluşuyor

deve111Çin, Kırgızistan, Kazakistan, Özbekistan, Türkmenistan, Azerbaycan ve İran gibi İpek Yolu hattı üzerinde çekilen 26 dakikalık 13 bölümden oluşan İpek Yolu belgeseli seyircilerle TRT Avaz’da buluşuyor. Kısa süre önce Eskişehir Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı tarafından Kalıcı Eserler Projesi kapsamında yaptırılan belgesel için İstanbul’da tanıtım gecesi düzenlendi. Read the rest of this entry »

KAZAKİSTAN İLE ALMANYA KARAYOLU TAŞIMACILIĞINDA İŞBİRLİĞİNİ GÖRÜŞTÜ

25.06.2014 KzBerlin’de, Kazak-Alman Hükümetlerarası Ticari ve Ekonomik İşbirliği
Çalışma Grubu’nun VIII. oturumu düzenlendi.
Görüşme sırasında, 2014 yılında ilaveten geçiş izinlerinin verilmesi  dahil olmak üzere karayolu taşımacılığında ikili işbirliği konularını ele alındı. 1 Haziran itibariyle Kazak taşımacılarına Euro-0 kategorisinden 500 geçiş izninden 310’u verilmiş olup, üçüncü ülkelerden/ülkelere nakliyat için kota ile belirlenmiş 500 adet geçiş izninden ise 253’ünün verilmiş olduğu bildirildi. Read the rest of this entry »

BDT Haber Ajansları Astana’da Biraraya Geldi

bulvar-astana-300x200Astana’da 24 Haziran’da çalışmalarına başlayan BDT Devlet Haber Ajansları Yöneticileri XVIII Oturumunda, Avrasya sathında entegrasyon süreçleri ve Büyük Anayurt Savaşı zaferinin 70. Yıl kutlama hazırlıkları değerlendiriliyor. Konsey Organizasyon Komitesinin verdiği bilgiye göre, gündemde basın faaliyetleri ve yaratıcı işbirliğinin güncel meseleleri yanı sıra BDT sathında, Read the rest of this entry »

Almatı ve Astana Forbes’un İlk Beşinde

FORBES-DERGİSİ2Dünyaca ünlü Forbes Dergisi tarafından yayınlanan listeye göre Kazakistan’dan Almatı ve Astana’yı eski Sovyetler Birliği ülkelerinde en iyi iş yapılabilecek ilk beş şehir arasında sayıldı. Eski Sovyet ülkeleri için ilk defa yapılan sıralamada ülke nüfusu, vergi yükü, vize rejimi vb birçok kriter göz önüne alındı. Moskova’nın kapsam dışı tutulduğu sıralamanın tepesine Beyaz Rusya’nın Minsk şehri yerleşirken, ikinci sırada Estonya’nın başkenti Talin, üçüncü sırada Litvanya’nın başkenti Vilnius, ardından Almatı ve Astana geldi. Read the rest of this entry »

Kazakistan’da Kostanay Süt Toplama Merkezi Faaliyetlerine Başladı

kazakistan-da-kostanay-sut-toplama-merkezi-6182417_5642_400Kazakistan’ın kuzeybatısında bulunan Kostanay Vilayeti’nin Jitikara ilçesinin 3 köyünde Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) desteğiyle gerekli ekipmanları sağlanan süt toplama noktaları faaliyete geçti. Read the rest of this entry »

Aşıklar Bayramı’nda Sazlarının Teline Dokunan Söz Ustaları Mest Etti

asiklar-bayrami-nda-sazlarinin-teline-dokunan-6184504_400Kars Belediyesi’nce bu yıl 9’uncusu düzenlenen ‘Aşıklar Bayramı’ ile sazlarının teline dokunan yurti içinden ve yurt dışından 150 aşık dinleyicilerini mest etti. Üç gün süren etkinliğe il protokolünün ilgisiz kalması ise vatandaşların tepkisini çekti. Read the rest of this entry »