Sayaç
free counters

Archive for Ekim 2014

KÜLTÜR SANAT İÇEREN SWİSS FESTİVAL

Alphorn Keller Walkerİstanbul – TurkelPress(Yılmaz PARLAR) Dünya yiyecek içeçek haftası ardından İsviçre İstanbul Konsolosluğu İstanbul Başkonsolos Monika Schmutz Kırgöz ev sahipliğinde 26 Ekim 2014 Pazar günü “Swiss Festival” başlığı altında, yetişkinler ve çocuklar kapsamında “Herkes için İsviçre Lezzetleri” sloganıyla, Eski şapka fabrikası Hasköy-Dream Design Factory DDF’da festival düzenledi.

Günün gündüz saatlerinde çocuklara yönelik festival etkinlikleri gece saatlerinde İstanbul Başkonsolos Monika Schmutz Kırgöz ve eşi Yıldırım Kırgöz katılımıyla birlikte yetişkinlere verilen festival resepsiyonu ve muhteşem konserle son buldu. Read the rest of this entry »

Türkiye Cumhuriyeti’nin 91. Yılı Kutlu Olsun!

29-Ekim2014_mini

Kırgızistan’da Türk Dünyası Vatandaşlığı Çalıştayı Yapıldı

Kırgızistan’da Türk Dünyası Vatandaşlığı ÇalıştayıBİŞKEK (AA) – Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te, “Türk dünyası vatandaşlığı ders programının geliştirilmesi ve etkinliğinin değerlendirilmesi projesi” çalıştayı yapıldı.Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesi (KTMÜ) ile İşenalı Arabayev adlı Kırgızistan Devlet Üniversitesinin (KDÜ) ev sahipliğinde iki gün süren Türk Dünyası Vatandaşlığı Çalıştayı’na Türkiye ve Kırgızistan’ın yanı sıra Kazakistan, Azerbaycan ve Rusya’dan 80 yakın bilim insanı katıldı.Gaziantep, Atatürk, Bitlis Eren, Manas ve Arabayev üniversiteleri ile Eğitim Programları ve Öğretim Derneği, Türkçe Edebiyat Kültür ve Eğitim (TEKE) Dergisi ile Gürcistan’dan Valeh Hacılar Uluslararası Bilimsel ve Kültürel Araştırmalar Vakfı tarafından düzenlenen çalıştay, Başbakanlık Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi (TİKA) tarafından desteklendi. Dört çalışma grubunun oluşturulduğu çalıştayda, Türk dünyası vatandaşlığı bilincinin oluşturulması temalarının yanı sıra Türk dünyasında eğitim, geleneksel spor, kültür, edebiyat, tarih, din, ortak değerler ve sanat konulu sunumlar yapıldı. Read the rest of this entry »

TÜRK DÜNYASI’NIN ÖNEMLİ İSİMLERİ BARTIN’A GELİYOR

unnamed (4)Türkçe Konuşan Ülkeler Uluslararası Gazeteciler Derneği Genel başkanı Güngör Yavuzaslan ‘İsmail Gaspıralı Bey Gazetecilik ve İnsan Hakları Ödül Programı’na Türk Dünyası’nın dört bir yanında katılım olacağını açıkladı.

Yavuzaslan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Dr.Derviş Eroğlu’nun yanı sıra Kırım Türklerinin efsanevi Lideri Musfata Abdülcemil Kırımoğlu, Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov ve Azerbaycan Milli Meclisi Milletvekili Ganire Paşayeva , Ulusal Birlik Partisi (UBP) Lefkoşa Milletvekili Ersin Tatar ,Irak Türkmen Cephesi Lideri ve Kerkük Milletvekili Erşat Salihi,Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Abdurrahman Mustafa katılacağını açıkladı.Yavuzaslan Çubarove ,Paşayeva, Salihi , Mustafa törende İnsan Hakları ödülleri alacaklarını ve Koordinatör Vali Veysel Dalmaz’ında Suriyeliler yönelik çalışmalarından ödül alacağını açıkladı. Read the rest of this entry »

BİR BAŞARI HİKAYESİ:BETA TEA

IMG_9845Türkiye’nin başarılı ekonomi politikası sayesinde Türk işadamlarının, Kırgızistan’a olan ilgisi artıyor. Bu ilginin öncülerinden ve ilklerinden birisi de Beta Şirketler Grubu. Beta, Kırgızistan’ın bağımsızlığının ilk yıllarında, Türkiye’nin Adana şehrinden Bişkek’e gelen ilk büyük yatırımcı. Read the rest of this entry »

Bручил копии Верительных грамот

23 октября 2014 года Чрезвычайный и Полномочный Посол Кыргызской Республики в Турецкой Республике И. Джунусов вручил копии Верительных грамот вручил копии Верительных грамот Заместителю министра иностранных дел Турецкой Республики Али Кемаль Айдыну. Read the rest of this entry »

Onemli duyuru!

04.07.2014 tarihinde KC. Trafik yasasında yapılan değişikliklerle artık yabancı vatandaşların kendi ülkelerinde almış oldukları ehliyetlerle araç kullanımı 60 günle sınırlandırılıyor. Read the rest of this entry »

Kazakistan Devlet Başkanı Nazarbayev Açıklaması

‘EXPO 2017 hazırlıkları ile ülke genelinde yapılacak yol inşaatları Kazakistan ekonomisine katkı sağlayacak ve istihdamı artıracak”

Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev, EXPO 2017 hazırlıkları ile ülke genelinde yapılacak yol inşaatlarının Kazakistan ekonomisine katkı sağlayacağını ve istihdamı artıracağını belirtti. Read the rest of this entry »

Баку-Бишкек-Баку

02_60T26 октября 2014 года состоится открытие первого прямого авиарейса по маршруту “Баку-Бишкек-Баку”, который будет состыкован в Азербайджанской Республике (АР) с рейсом “Баку-Нью-Йорк-Баку”. Рейсы будут выполняться ЗАО “Азербайджанские авиалинии” (AZAL) два раза в неделю по вторникам и воскресеньям. Read the rest of this entry »

Yunus Emre İlahileri Kazakça Seslendirildi

yunus-emre-ilahileri-kazakca-seslendirildi-6606247_400Kazakça seslendirilen Yunus Emre ilahileri büyük beğeni topladı. Almatı’da “Yunus Okur Diller İle” projesi kapsamında Yunus Emre ilâhileri Kazakça seslendirildi. Almatı’daki Mesleki Kariyer Üniversitesi’nde düzenlenen programda, Türkçe ve Kazakça sunulan Yunus Emre ilahileri, öğrenciler tarafından ilgi ile dinlendi.
Etkinlikte Kariyer Üniversite Rektörü Prof. Dr. Sabri Hizmetli ve Türkiye’nin Almatı Başkonsolosu Suphi Atan da hazır bulundu. Projenin Genel Sanat Yönetmeni olan Prof. Dr. Gülçin Yahya Kaçar, Yunus Emre’nin yüzyıllar öncesinden sanki günümüzde yaşıyormuşçasına eserler verdiğini söyledi. Yunus Emre ilahilerini 6 dilde icra ettiklerinin altını çizen Kaçar, ilk olarak Kazakistan’da ve Kazakça seslendirdiklerini ve diğer Türki cumhuriyetlerinde de Yunus Emre ilahilerini icra edeceklerini dile getirdi. Read the rest of this entry »

MİNİK AZERİ KIZI GÜZELLİK KRALİÇESİ

ALTIN KÖPRÜ DERGİSİ №11 – 2014 Tarihli Sayısından

Image0027Geçtiğimiz aylarda Kafkasya İnternet sitesinde organize gerçekleşen oylama sonucunda Kazakiskan’ın Güney Başkenti Almatı şehrinde yaşayıp faaliyet gösteren iş adamı Eyyup Memmedovun torunu 10 yaşın üzerinde olan Sevil Araz kızı GÜZELLİK KRALİÇESİ seçildi. Read the rest of this entry »

MÜKEMMEL FIATA 2014 DÜNYA LOJİSTİK KONGRESİ

FIATA 2014 DЬNYA LOJ-ST-K KONGRES-İstanbul – TurkelPress(Yılmaz PARLAR) Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği’nin (UTİKAD) ev sahipliğinde “Lojistikte Sürdürülebilir Büyüme” temalı FIATA Dünya Kongresi son derece başarılı, kusursuz, mükemmel organizasyon ile İstanbul Bomonti Hilton Hotelde gerçekleşti.

Tüm dünya sanayi, iş, finans dinamikleri sektörün en üst düzeyde tüm temsilcilerinde yer aldığı Kongreye yüksek seviyede katılım oldu. FIATA başkanı Francesco Parisi UTİKAD başkanı Turgut Erkeskin kongre sonunda Basın toplantısı düzenleyerek kongreyi değerlendirdiler. Read the rest of this entry »