Sayaç
free counters

AK PORTFÖY’ DEN 2014’E BAKIŞ

Akportfoy_panelİstanbul – TurkelPress (Yılmaz PARLAR) – Ak Portföy 26 Aralık 2013 Sabancı Holding ikiz kulelerde İş dünyasına 2014 yılı Ekonomik beklentileri konulu panel düzenledi. Panel öncesi Kerem Görsev Jazz Trio “Ekonomik döngüler ve jazz akımları” dinletisi konuklar tarafından beğeni kazandı.

Panelde Akbank Hazine’den Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Kerim Rota, JP Morgan Baş ekonomisti Yarkın Cebeci, Konda Araştırma ve Danışmanlık Genel Müdürü Bekir Ağırdır ve Ak Portföy Genel Müdürü Dr. Alp Keler kısa sunumları ilgiyle izlendi.

Akportfoy_panel-2Panelde 2013’ün önemli ekonomik gelişmeler ve 2014 yılı beklentiler faiz oran öngörüleri, makro ekonomik ve finansal hizmetlere beklentilere, geleceği şekillendirecek toplumsal dinamikler dile getirildi.

Ak Portföy Genel Müdürü Dr. Alp Keler ilk kez düzenlenen etkinlikten amaç yatırım yapan iş dünyasının uzmanlarını davet ederek ekonomi değerlendirmek istediklerini Türkiye’nin yatırım ortamı değiştiğini gösterge olarakda ‘reel faiz’.” olduğunu belirtti.

Dr. Alp Keler “Türkiye’de reel faiz düzeylerinde global görünümden bağımsız olarak bir “paradigma değişikliği” yaşanmaktadır. Son 10 yılda reel faizin %10’lardan %2 çevresine hatta bazı dönemlerde negatife gerilemiştir. Yatırımcının temel motivasyonu öncelikle parasının değerini korumak, artırmak ve bunu gelecek kuşaklara aktarmaktır. Yani temel hedefimiz daha iyi yaşamak ve çocuklarımıza daha iyi imkanlar bırakmaktır. Bu demektir ki, artık varlıklarımızı ve gelecek ile ilgili hayallerimizi korumak için farklı bir şeyler yapmamız gerekiyor.
Akportfoy_panel-3Burada temel nokta; zamanlama ve doğru varlık dağılımı. Yani hangi profildeki yatırımcıya, ne zaman ve hangi ürün? Takdir edersiniz ki, bunlar tecrübe, ciddi profesyonel altyapı ve bilimsel yaklaşımlar olmadan kolayca cevaplanabilecek sorular değil. İşte bu yüzden diyorum ki; önümüzdeki dönemde öne çıkacak finansal hizmetlerin bu sorulara cevap vermesi gerekiyor… Yani; profesyonel portföy yönetimi ve Yatırım danışmanlığı hizmetleri!..” dedi.

Akbank Hazine’den Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Kerim Rota “2014’te faiz oranları ve Merkez Bankası Politikaları” konulu bir sunuş yaptı. Kerim Rota “2014 merkez bankaları ve yatırımcıların karar almakta zorlanacakları bir yıl olacak. Ancak baz senaryomuzda faizin daha yüksek, kurun ise yatay kalacağını düşünüyoruz” dedi.

Akportfoy_panel-4“Makro Ekonomide 2014 beklentileri” başlıklı sunum yapan JP Morgan Baş Ekonomisti Yarkın Cebeci “Türkiye yabancı fon akımlarına ihtiyaç duymaktadır. Bundan dolayı 2014’te Merkez Bankası’ndan daha ortodoks para politikaları beklemekteyiz. Buna paralel daha yüksek faiz oranları görebileceğiz.”dedi.

Konda Araştırma ve Danışmanlık Genel Müdürü Bekir Ağırdır “ Çok kimlikli, çok kültürlü, talepleri ve endişeleri farklılaşmış bir toplumda yaşamaktayız. Gündelik hayatın yeni ritmi, siyaseti ve yeni Türkiye’yi anlamak için yeni paradigma ve yeni modellere ihtiyaç vardır. Ezber kavramların dışında bir dil geliştirilmesi gerekir.” Şeklinde özetlediler.

Leave a Reply