Sayaç
free counters

AZERBAYCAN’DAKİ 20 OCAK KATLİAMI’NIN 26. YIL DÖNÜMÜ

IMG_8333Azerbaycan’da, 1990’da yaşanan ve tarihe “Kanlı Ocak” olarak geçen 20 Ocak katliamının 26. yıl dönümü dolayısıyla Azerbaycan’ın Bişkek Büyükelçiliğinde anma programı düzenlendi.
IMG_8343Azerbaycan Büyükelçiliği tarafından düzenlenen programa, Kırgızistan Parlamentosu Milletvekilleri, bazı ülkelerin Bişkek Büyükelçileri, aydınlar, Kırgızistan’da meskunlaşan Azerbaycan İcma temsilcileri ve çok sayıda davetlilerin yanı sıra basın mensupları da katıldı.
IMG_838020 Ocak Bakü katliamı ile ilgili Film gösterisi ve Saygı Duruşundan sonra Büyükelçi Gidayat ORUCOV; “20 Ocak olayları, Azerbaycan’da Bağımsızlık harekatının önemli bir dönüm noktası olarak kabul edilir. 20 Ocak 1990’da, Sovyetler Birliği askerleri tarafından Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de 147 Azeri katledildi. Dönemin Sovyetler Birliği lideri Mihail Gorbaçov’un emriyle Sovyet tankları, 19 Ocak’ı 20 Ocak’a bağlayan gecede, Bakü sokaklarında Bağımsızlık yürüyüşü yapan kalabalığın üzerine acımasızca ateş açmıştı. Ateş sonucu aralarında Kadın ve çocukların da bulunduğu 147 kişi hayatını kaybetti, 700 den fazla kişi de yaralandı. Yüzlerce kişi ise tutuklandı ve ülkede olağanüstü hal ilan edildi. Azeri Halkı’nın tepkisinin artması üzerine Sovyet ordusu, Bakü’yü terk etti.
IMG_8348Bu katliama; “Kara Ocak” (Qara Yanvar) denmektedir ve asıl neden ise Ermenilerle alakalıdır. O zaman Sovyetler Birliği yönetiminde Gorbaçov, vardı. Bu işi Gorbaçov hayata geçirmişti. Ermeniler yoldan geçen masum insanlara dahi ateş açmıştı. İnsanlar öldürüldü, katledildi’’ dedi.
IMG_8355ORUCOV, 26 yıl önce yaşanan olayların canlı şahidi olduğunu vurguladı. Büyükelçi, olayların Sovyet ordusunun başında olan Mihail Gorbaçov’un Azerbaycan devletine karşı uyguladığı menfur siyasetin neticesi olduğunu söyledi.

IMG_836519 Ocak’ı 20 Ocak’a bağlayan gecede Sovyet birliklerinin Bakü’ye girdiğini ve katliama başladığına dikkat çeken Kırgızistan’da bulunan AZERİ İçtimai Birliği Başkanı, Emektar Hukukcu Azizağa ALİYEV; “Azerbaycan halkının tarihine Kanlı Yanvar Faciası (Kanlı Ocak Faciası) olarak dahil olmuş 20 Ocak 1990 tarihli olayların üzerinden 26 yil geçiyor. 26 yıl önce Azerbaycan halkının kaderinde kötü ve korkulu günler yaşanıyordu. Halk saldırıya uğramış, suçsuz insanlar kurşuna dizilmiş, tankların altında ezilmişti.

Azizağa ALİYEV

Azizağa ALİYEV

20 Ocak halkımızın şan ve şeref günüdür. O gün caddeleri boyamış al şehit kanları bir anlamda milli ülkümüzün uyanan güneşinin kırmızı şafağını simgeliyordu. Halkımız o gün üstüne saldıran dehşet verici kabusa, Sovyet ordusunun korkunç saldırısına karşı göğüs germeyi, kendi kimliğini ve metanetini korumayı başardı. 1990 yılının 20 Ocağı Azerbaycan’ın istiklal yolunun ilk şehitlik zirvesiydi.
20 Ocak, Azerbaycan halkının tarihinde, sadece ağıt ve acı ile hatırlanacak gün değil. 20 Ocak katliamının Türk dünyası yüreğinde bıraktığı acıyı unutmadık. Şehitlerimiz, hayatlarını özgür ve bağımsız Azerbaycan için verdiler. Bizler Kırgızistan’da, Azerbaycan bayrağı altında sesimizi duyurduk, duyurmaya devam edeceğiz. 20 Ocak bizim azatlık günümüzdür. Allah bir daha bizlere böyle günler yaşatmasın.” diye konuştu.

IMG_8385Tören sonunda şehitlerin ruhlarına dua okundu.

Ramiz MEŞEDİHASANLI
Höküme HALİLOVA

One Response to “AZERBAYCAN’DAKİ 20 OCAK KATLİAMI’NIN 26. YIL DÖNÜMÜ”

  • Kanlı 20 Ocak Faciası, Türk Dünyasının unutamıyacağı acı bir olaydan başka;Azerbaycanın kahraman halkının verdiği bağımsızlık mücadelesi diğer Türk Cumhuriyetlerine de örnek olmuş, arka arkaya özgür be bağımsız olmalarının yolunu açmıştır.Aziz şehitlerimizi rahmat ve hürmetle anarken, bu güne kadar bu müaceleye destek veren ve bundan sonrada verecek olanlara selam olsun.
    Süleymam MERDANOĞLU
    Uluslararası Altın Miras Vakfı
    Ankara Bölümü Başkanı

Leave a Reply