Sayaç
free counters

İş Dünyası

NT

Enerjisini “doğuya” çevirdi
Rusya’nın uzakdoğusundaki Vladivostok’ta Russki adasında yapılan Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği Örgütü zirvesi, temel büyüme stratejisini “zengin enerji kaynakları” üzerine kuran Moskova için “yeni açılım”ın adresi oldu. Başkan Putin de, “Rusya’nın ekonomik ağırlığını Asya’ya kaydırmak için özel bir hamlede bulunmadığını, bu sürecin kendiliğinden geliştiğini” vurguladı.

Enerji kaynaklarından en büyük müşterisi olan Avrupa Birliği’nin yaşadığı ekonomik gerileme ve hatta çöküş sürecinde geleceğe ilişkin beklentileri gölgelenen Rusya, Çin ve Japonya başta olmak üzere Asya-Pasifik havzası ülkeleri ile daha sıkı, daha “enerjik” işbirliği anlaşmaları için yüzünü Batı’dan Doğu’ya çevirmeye başladı. Japonya ile gaz sıvılaştırma anlaşması imzalandı, Çin’e gaz satışı konusunda yıllardır süren pazarlıklarda da “son düzlüğe” girildiği bildirildi.

APEC zirvesini değerlendiren Başkan Putin, “son derece memnuın kaldığını” vurgularken, Rus uzmanlar, “zirvenin Rusya açısından umulanın da üzerinde başarılı geçtiğini” söylüyor. 1989’da kurulan APEC’in 20’nci zirvesinin sadece Rusya’yı “büyük ve güçlü bir oyuncu” olarak bölgeye bir kez daha takdim etmesinin yanında, enerjide somut ve önemli anlaşmalar için de zemin yarattığı vurgulanıyor.

Zirvenin ardından yayınlanan bildirinin altında APEC üyesi 21 ülkenin imzası bulunuyor. Rusya’nın Sesi Radyosu, “Yine de bildiriyi Rusya’nın ekonomik programlarının Asya’ya entegrasyonu olarak yorumlamak mümkün” yorumunu yapıyor. Haber analiz şöyle devam ediyor:

“Rusya, ev sahibi ülke olarak zirve boyunca yapılan toplantıların gündeminin belirleme ve kendi önceliklerini sunma şansına sahipti. Sonuç bildirisinde bu duruma da değiniliyor ve zirveden çıkan en önemli sonuç olarak Rusya’nın ekonomisini Asya’ya doğru kaydırdığını ve APEC’i en az Avrupa Birliği kadar önemli bir organizasyon haline getirebilmek için çabaladığı tespiti vurgulandı.

Putin ise açıklamasında, ekonomiyi Asya’ya doğru kaydırma poltikasını yalnız değil, Kazakistan ve Beyaz Rusya gibi Gümrük Birliği üyelerle birlikte gerçekleştirdiklerini belirtti.

”Bölgenin ekonomik entegrasyonu Rusya’nın stratejik bir seçimidir. Biz bu politikayı yalnız değil, Gümrük Birliği ve Birleşik Ekonomik Birlik üyesi ülkelerle geçrekleştirmeyi planlıyoruz. Hedefimiz ortak bir Avrasya Ekonomi Birliği oluşturabilmek. Biz APEC zirvesinde sadece kendi çıkarlarımızı değil, aynı zamanda Kazakistan’ın ve Beyaz Rusya’nın çıkarlarını da gözettik.”

Bildirinin başlıca maddeleri, ticaretin liberalizasyonu, ekonomik entegrasyon, gıda güvenliğinin güçlendirilmesi, ulaşım ve lojistiğin geliştirilmesi ve gelişim alanında işbirliğinin artırılması oldu.

Açıklanan bazı hedeflerin fazla iddialı olduğu gözlerden kaçmadı. Örneğin, Rusya Başbakan Yardımcısı İgor Şuvalov, son toplantıda Moskova’nın APEC’i 5-10 yıl içerisinde başlıca ekonomik organizasyon yapmayı hedeflediğini duyurdu. Bu, Rusya’nın bugün en güçlü birlik olan Avrupa Birliği’ni geçmeyi hedeflediği anlamına geliyor.

Bu konu üstüne açıklama yapan Vladimir Putin ise, Rusya’nın ekonomik ağırlığını Asya’ya kaydırmak için özel bir hamlede bulunmadığını, bu sürecin kendiliğinden geliştiğini vurguladı: ”Biz ekonomik ağırlığımızı Avrupa’dan Asya’ya kaydırmak amacıyla özel çalışmalar yürütmedik. Bu kendiliğinden gelişen bir süreç oldu. An itibariyle Avrupa’yla ticaretimiz %51 oranında. Asya’yla ise sadece %24’teyiz. Fakat göstergeler Asya’yla ticaretin hızlı bir şekilde arttığını ve Rusya’nın bu bölgedeki ticari etkinliğinin kuvvetlendiğini gösteriyor. Bu durum bizim oturup izlememiz ve hiçbir çaba göstermememiz gerektiği anlamına gelmemeli. Biz bu gelişimi görüyoruz ve geleceğe hazır olup olmadığımızı soruyoruz. Hazır Mıyız? Evet. Bölgedeki altyapıyı günbegün geliştirerek gelişimin önünü açıyoruz.”

Putin, bu minvalde çalışarak Trans Sibirya ve Baykal-Amur Demiryolu’nu geliştirdiklerini, yeni limanlar ve enerji merkezleri kurduklarını aktardı.

Vladivastok’taki zirveden çıkan sonuca göre, Rusya’nın ”Avrupa açılan pencere”sinden sonra bir de ”Asya’ya giden köprüsü” olacak.”

Japonya ile önemli anlaşma

APEC zirvesinde yapılan ekonomik anlaşmalar da önemli. Mart 2011’de yaşanan deprem ve nükleer sızıntı nedeni ile Fukuşima santralini kapatmak zorunda kalan Japonya, enerji ihtiyacını Rus doğalgaz ile telafi edecek. Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) zirvesi için Rusya’nın Uzakdoğu kentine gelen Japonya Başbakanı Yoshihiko Noda, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le enerji işbirliğini ele aldı.

Cihan’ın haberine göre, görüşme sonrası iki ülke sıvılaştırılmış doğalgaz satışı ve Vladivosotk kentine 7 milyar dolarlık LNG tesisinin kurulması ile ilgili anlaşma sağladı. Avrupa piyasalarında kısmi daralma yaşayan Rus enerji şirketi Gazprom, Uzakdoğu ile açığını kapatıyor.

Gazprom Başkanı Aleksey Miller ve Japonya Enerji ve Tabi Kaynaklar Ajansı Direktörü Ichiro Takahara enerji işbirliği anlaşmasına imza koydu. Anlaşma çerçevesinde kurulacak santralde yıllık 10 milyon ton doğalgaz sıvılaştırılacak. Tüm üretimin yüzde 70’ini ise Japonya satın alacak.

Gazprom Başkanı Miller anlaşma ilgili verdiği bilgide yüzde 30’luk kısmın da Güney Kore ihraç edileceğini söyledi. Santralin 2016 sonuna kadar aktif hale gelmesi bekleniyor.

Rusya’nın halen Sahalin bölgesindeki tek sıvılaştırılmış doğalgaz tesisinde yıllık 10,6 milyon ton LNG üretiliyor. Rusya 2011’de bu miktarın yüzde 70’ini Japonya’ya ihraç etti.

10.9.2012

Leave a Reply